Най-богатите хора в сферата на финансите, един от тях с бизнес у нас
Най-богатите хора в сферата на финансите имат общо състояние от 300 млрд. долара, показват данни на индексите на милиардерите, изготвяни от Bloomberg и Forbes.
Списъкът включва, както известни банкери, така и легендарни инвеститори. Нека видим най-богатите 15 души на планетата, които управляват милиарди долари за клиентите си.
15. Удай Котак
Състояние: 11.5 млрд. долара
Възраст: 61
Държава: Индия
Котак е един от най-богатите банкери в Индия, като той е начело на публичната Kotak Mahindra Bank, основана през 1985 г. Неговата банка днес се оценява на 34.6 млрд. долара, като дава работа на 60 000 души в страната. Котак стартира компанията си като финансова институция, преди да вземе банков лиценз през 2003 г.
14. Михаил Прохоров
Състояние: 12.1 млрд. долара
Възраст: 55
Държава: Русия
Прохоров е основател и собственик на инвестиционната компания Onexim Group. Той също така има дялове и в две руски банки - Renaissance Capital и Renaissance Credit.
Милиардерът бе собственик на Бруклин Нетс. Прохоров закупи тима през 2009 г., когато той се казваше Ню Джърси Нетс, като плати за сделката 400 млн. долара. Десет години по-късно той продава Бруклин на китайски милиардер срещу 2.35 млрд. долара.
13. Петр Келнер
Състояние: 12.5 млрд. долара
Възраст: 56
Държава: Чехия
Келнер започва своята кариера като продава офис консумативи. Следва приватизацията на застрахователна компания, а след това финансови дружества (Home Credit) и телекомуникационни компании.
Инвестиционната група PPF на чеха бе избрана за купувач на CME (Central European Media Enterprises), като в компанията е включена и една от най-гледаните телевизии у нас – bTV.
12. Дейвид Тепър
Състояние: 12.6 млрд. долара
Години: 62
Държава: САЩ
Тепър е сред съоснователите на Appaloosa Management през 1993 г. Хеджфондът постига невероятни резултати за клиентите си, поради което Forbes обяви Тепър за най-добрият хеджфонд мениджър на неговото поколение.
В момента той управлява 13 млрд. долара, а освен това е собственик и на тима от NFL Каролина Пантърс.
11. Джоузеф Сафра
Състояние: 14.8 млрд. долара
Години: 82
Държава: Бразилия
Сафра притежава една от най-големите банки в Бразилия - Banco Safra, както и швейцарската банка J Safra Sarasin.
Джоузеф Сафра е роден през в Бейрут (бел. ред. столицата на Ливан), но през 1952 г. семейството му се мести в Бразилия, а баща му започва да работи във финансовата индустрия.
Сафра основава своята банка през 60-те години на миналия век.
10. Робърт Бъди Хартоно
Нетно състояние: 14.9 млрд. долара
Възраст: 80
Държава: Индонезия
80-годишният милиардер има дялове в различни бизнеси – от тютюневи компании до банки и телекоми. Заедно с брат си Майкъл управляват собствената им тютюнева компания Djarum, която е основана от баща им. Те също така са най-големите акционери в най-голямата банка в Индонезия Bank of Central Asia.
В свое интервю от 2018 г. Хартоно заяви: "Играя бридж, за да поддържам паметта си. Другото ми хоби е Тай Чи, което ми помага да запазвам концентрация".
9. Рей Далио
Състояние: 15.4 млрд. долара
Години: 71
Държава: САЩ
Хеджфондът на Рей Далио Bridgewater Associates е най-големият в света, с глобален инвестиционен портфейл на стойност около 160 млрд. долара.
В последните години Далио се коцентрира повече върху благотворителната и консултантската си дейност. Той се включи в инициативата на Бил Гейтс и Уорън Бъфет и ще дари по-голяма част от богатството си за благотворителност.
8. Кен Грифин
Състояние: 15.4 млрд. долара
Възраст: 51
Държава: САЩ
Грифин започва да търгува на капиталовите пазари през 1987 г. от общежитието си в Харвард. Той основава своя фонд Citadel три години по-късно.
Милиардерът закупи през 2019 г. пентхаус в Ню Йорк за рекордните 238 млн. долара. Той притежава два частни самолета, както и колекция от произведения на изкуството на стойност милиони долари.
7. Томас Петерфи
Състояние: 15.7 млрд. долара
Възраст: 75
Страна: САЩ
Томес Петерфи, който често е определян като бащата на модерната търговия на капиталовите пазари, основава Interactive Brokers през 1993 г. Той листва компанията на борсата през 2007 г., но все още притежава по-голямата част от нея.
Петерфи емигрира от Унгария в САЩ през 1965 г. без пари и без да говори английски език. Той започва кариерата си като програмист, а след това си купува място на борсата, за да търгува с опции през 70-те години. Петерфи създава преносимо компютърно устройство и го използва на пода на борсата - нещо, което дотогава никой друг не е правил.
Той също така е известен като отявлен противник на социализма и е поддръжник на президента Доналд Тръмп.
6. Нед Джонсън III
Състояние: 17.1 млрд. долара
Възраст: 90
Държава: САЩ
Джонсън е главен изпълнителен директор на втората най-голяма компания в САЩ за управление на активи Fidelity. Компанията е основана от баща му Едуард през 1946 г.
Нед Джонсън е собственик и на невероятна колекция от картини.
5. Стив Шварцман
Състояние: 17.9 млрд. долара
Възраст: 73
Страна: САЩ
Стивън Шарцман основава Blackstone през 1985 г. заедо с Пит Питърсън. Компанията в момента е най-голямата в света в сферата на дяловото инвестиране и управлява активи на стойност 439 млрд. долара.
В последните няколко години Шварцман се оттегли от ежедневното управление на компанията, но все още е активен при набирането на средства.
4. Карл Айкaн
Състояние: 19.4 млрд. долара
Възраст: 84 г.
Страна: САЩ
Карл Айкан направи доходоносна кариера от внасянето на промени в подценени и лошо управлявани компании. Айкан, който основава своята инвестиционна компания през 1968 г., се превръща в един от влиятелните хора в света на финансите, инвестирайки в множество популярни компании, сред които RJR Nabisco, Philips Petroleum, Viacom, Marvel, Time Warner, Netflix и Herbalife.
Icahn Enterprises в момента управлява активи на стойност около 11 млрд. долара.
Айкан е заявявал, че не планира да се пенсионира. Той бе специален съветник на президента Доналд Тръмп по въпросите на регулацията до август 2017 г., когато се оттегли от тази длъжност.
3. Джим Саймънс
Състояние: 22 млрд. долара
Години: 82
Държава: САЩ
Преди да революционизира индустрията на хеджфондовете със своя математически подход, Джеймс Саймънс е работил като разбивач на кодове за Министерството на отбраната на САЩ, но е уволнен, след като разкритикувал военните действия в медиите.
След това оглавява математическия факултет в университета Стоуни Брук в продължение на десетилетие, но напуска през 1978 г., за да създаде компания за търговия с ценни книжа. Тази компания в момента се нарича Renaissance Technologies, а множеството й фондове управляват активи за над 57 млрд. долара.
През живота си досега Саймънс е дарил над 2.7 млрд. долара, като възнамерява да дари поне половината си състояние за инициативата на Уорън Бъфет и Бил Гейтс.
2. Абигейл Джонсън
Състояние: 28.6 млрд. долара
Години: 58
Държава: САЩ
Абигейл Джонсън заема длъжността главен изпълнителен директор на гиганта в сферата на договорните фондове Fidelity Investments от 2014 г., когато наследява поста от своя баща Нед Джонсън.
Нейният дядо пък основава компанията през 1946 г.
Джонсън притежава близо 24.5% от Fidelity, която управлява активи на стойност 3.3 трлн. долара.
Джонсън, която е първата жена начело на Fidelity, е известна с това, че избягва общественото внимание. Тя също така е поддържник на използването на биткойн.
1. Уорън Бъфет
Състояние: 82.4 млрд. долара
Години: 90
Държава: САЩ
Бъфет започва да работи на 10-годишна възраст като разнася вестници и продава Coca cola, които купува на едро. Той купува първите си акции година по-късно, а през 1969 г. придобива текстилната компания Berkshire Hathaway, която превръща в холдингово дружество.
Бъфет често е наричан „Оракула от Омаха“, заради добрите доходности, които компанията му реализира за клиентите си. Той е един от най-големите акционери в Apple, Bank of America и Coca Cola.