ОИСР: Световната икономика ще се свие с 4.5% през 2020 г.
Световната икономика се представя по-добре от очакваното, но въпреки това е на път да отчете “безпрецедентно” свиване, предупредиха днес от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
В най-новата си икономическа прогноза от организацията прогнозират, че световната икономика ще се свие с 4.5% тази година. За сравнение в предишната си прогноза от юни ОСИР очакваше спадът на БВП да е от 6%.
“Понижението на световния БВП през 2020 г. е по-малък от очаквания, но въпреки това остава безпрецедентен за най-новото време,” се казва в доклада на ОИСР.
От организацията очакват световната икономика да нарасне с 5% през 2021 г. Въпреки това, перспективите “остават изключително несигурни” заради пандемията от коронавирус.
Сериозно засегнатите сектори, като тези на транспорта и туризма, все още не са се възстановили напълно от строгите мерки за блокади, наложени по-рано през годината. Много страни се борят с ново увеличение в броя на случаите на коронавирус. В резултат на това, властите могат да наложат нови ограничения в идните седмици, с цел ограничаването на евентуални нови вълни, което би поставило под допълнителен натиск световната икономика.
“Икономическата активност бързо тръгна нагоре след облекчаването на ограничителните мерки и първоначалното повторно отваряне на различни бизнеси, но темпът на възстановяването в световен мащаб изгуби от инерцията си пред летните месеци,” казват от ОИСР.
Китай, САЩ и еврозоната се очаква да се представят по-добре в сравнение с предишната прогноза от юни. За сравнение очакванията за икономическия растеж на Индия, Мексико и Южна Африка са се влошили.
БВП на Китай се очаква да нарасне с 1.8% през 2020 г., като това е единствената страна в прогнозата на ОИСР, чиято икономика ще отбележи ръст през настоящата година.
Междувременно прогнозата за щатската икономика е за свиване с 3.8%, докато спадът в еврозоната ще от 7.9%.
Изгледите са още по-мрачни за Индия, Аржентина, Великобритания, Южна Африка и Мексико, където икономическият спад се очаква да е от над 10%.