Проучване: Периодичното гладуване не помага за свалянето на килограми
Доктор Итън Уайс, кардиолог в Калифорнийския университет, експериментира в продължение на седем години с периодичното гладуване (Intermittent fasting).
Здравното увлечение, което ограничава приема на храна в определени периоди от време, придоби особена популярност, след като редица обещаващи проучвания при мишките сочеха, че това може би е ефективна стратегия за отслабване при хората.
Затова Уайс решава да опита сам, като ограничава своя прием на храна до период от осем часа от денонощието. След като виждат, че е свалил няколко килограма, много от пациентите му го питат дали това би имало ефект и при тях.
През 2018 г. той и група учени започват клинични тестове, за да проучат въпроса. Резултатите, които бяха публикувани тази седмица, го изненадват.
Според проучването “няма доказателства”, че храненето в определени периоди от денонощието действа като стратегия за сваляне на килограми.
Хората, които трябвало да се хранят по различно време в рамките на осемчасов период и пропускали закуската, свалили средно по 0.9 кг за 12 седмици. Участниците, които се хранели по нормално време и имали право да хапват между храненията, отслабнали средно с по 0.7 кг.
Разликата не била “статистически значима,” според екипа от учени от Калифорнийския университет.
“Захванах се с това с надеждата да демонстрирам, че това, което правя от години, действа,” казва той пред CNBC. “Спрях обаче веднага след като видях данните.”
Известни доказателства за загуба на мускулна маса
Периодичното гладуване, което някога беше популярно сред определящите се като “биохакери,” които използват промени в начина на хранене и живот, за да подобрят здравето си, става все по-разпространено в последното десетилетие.
Инфлуенсъри в Instagram често обсъждат тази тенденция, а супер добре изглеждащи знаменитости, като Хю Джакман, са казвали, че то им помага да влязат във форма за филмови роли.
В Силициевата долина предприемачът Кевин Роуз пуска приложение на име Rise, което помага на хората да следят периодите си на гладуване, отбелязвайки, че научните данни “започват да стават доста въодушевяващи.”
Главният изпълнителен директор на Twitter Джак Дорси и актрисата Дженифър Анистън също са сред популярните фенове на този тип хранене.
През 2019 г. периодичното гладуване е било най-търсената диета в Google, според данни на Google Trends.
Научните доказателства при хората обаче все още не са достатъчни. Затова проучването на UCSF, което носи името TREAT, имало за цел да запълни част от празнините.
То започва през 2018 г., когато са привлечени 116 доброволци с наднормено тегло. Всички участници получават кантар с Bluetooth свързаност и са помолени да спортуват, както обикновено.
Уайс предполага, че ефектът на плацебото може да е причината и двете групи да отслабнат. Много хора следят внимателно какво ядат, когато участват в подобни проучвания, което означава, че е по-вероятно да се хранят по-здравословно.
Затова той казва, че потребителите трябва да подхождат скептично към всяко хранително проучване относно свалянето на килограми, в което не участва контролирана група.
Периодичното гладуване може да има и потенциални недостатъци. По-малък процент от участниците са били помолени от учените да се включат в по-сериозни изследвания за промени в мастната маса, глюкозата на гладно, инсулина на гладно и т.н.
Чрез тези изследвания авторите на проучването откриват, че хората, които се хранят в определени периоди от денонощието, изглежда губят повече мускулна маса, в сравнение с контролираната група. Според Уайс резултатът не е категоричен, но той се надява да проведе и други проучвания в тази насока.
Има също така нужда от допълнителни проучвания, за да се види дали периодичното гладуване е безопасно за хората над 60-годишна възраст, или за тези с хронични заболявания, като диабет, и за приемащите лекарства.
Уайс обаче все още не е готов да отпише напълно периодичното гладуване, тъй като може да има ползи от гладуването в различни периоди от деня. В проучването на Уайс участниците пропускали храната сутрин. Той обаче не е изучавал ефектите от пропускането на хранене вечер.
Засега обаче няма да го препоръчва на своите пациенти.
“Свалянето на килограми, само по себе си, не означава, че със здравето ви се случват хубави неща,” обяснява той.