Първият президентски дебат в САЩ не повлия на пазарите
Щатските индексни фючърси се колебаеха леко, но останаха статични по време на острия първи дебат между кандидатите за президент на САЩ.
Президентът от републиканската партия Доналд Тръмп многократно прекъсваше претендента от демократическата партия Джо Байдън по време на провелия се в Кливланд дебат, който е първият преди президентските избори в САЩ на 3 ноември.
По време на дебата бяха засегнати теми, като данъците на Тръмп, икономиката, пандемията от коронавирус и честността на изборите.
В залозите за следващ президент почти не настъпи промяна, докато щатските индексни фючърси първоначално нараснаха с 0.6%, преди да изтрият ръста си.
“Засега силите между Тръмп и Байдън изглежда са изравнени, така че е трудно пазарите да поемат в определена посока,” казва Аяко Сера, пазарен анализатор в Sumitomo Mitsui Trust Bank в Tokyo.
“Това, за което хората се притесняват най-много, е честността на изборите и как ще бъдат проведени.”
77-годишният Байдън има предимство пред 74-годишния Тръмп, въпреки че социологическите проучвания в щатите, които обикновено решават изборите, показват по-изравнени сили.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остава без промяна на ниво от 93.817.
Първият от трите дебата между Тръмп и Байдън идва в деликатен момент за Уолстрийт.
Индексът S&P 500 падна с около 10% от рекордните си нива този месец, преди наскоро да ограничи част от тези загуби.
Много инвеститори считат, че Байдън е по-вероятно да вдигне данъците и гледат на втори мандат на Тръмп, който предпочита данъчните намаления и дерегулацията, като по-добра опция за пазара на акции като цяло.
Междувременно, евентуална победа на Тръмп може да породи опасения относно нарасналото напрежение между Вашингтон и Пекин.
Преди изборите през 2016 г. инвеститори прогнозираха, че победа на Тръмп ще навреди на акциите заради неговата непредсказуемост и заплахите за търговска война с Китай и Мексико.
S&P 500 обаче скочи с 5% в месеца след неочакваната му победа, тъй като инвеститорите залагаха на това, че той ще намали данъците и ще увеличи разходите за инфраструктура.
“Пазарите почти винаги смятат, че предпочитат републиканец, но се справяха добре и при Клинтън и Обама,” казва пред Ройтерс Джейк Долархайд, старши изпълнителен директор на Longbow Asset Management.
Очакванията са, че увеличеният брой бюлетини по пощата може да не означава непосредственото обявяване на победител, като опциите на S&P 500 показват, че инвеститорите се подготвят за волатилност през ноември и декември.
Миналата седмица Тръмп отказа да се ангажира с мирно предаване на властта, ако изгуби и каза, че очаква изборнaта битка да приключи във Върховния съд на САЩ.