Капиталовите пазари бележат ръст днес вследствие на надеждите, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да бъде изписан от болницата по-късно, което намали политическата несигурност, която разтърси световните борси в предходната сесия.

74-годишният Тръмп беше приет в болница за лечение на коронавирус в петък, но неговите лекари казват, че той е реагирал добре на болестта и може да се завърне в Белия дом днес.

Това помогна на фючърсите на щатския индекс S&P 500 да нараснат с 0.82% в азиатската сесия, докато тези на Nasdaq бележат ръст от 1.11%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита повишение от 0.63%.

Австралийският основен индекс скочи с 2.37%, записвайки най-голямото си дневно повишение от две седмици. Японският Nikkei нарасна с 1.39%, докато китайските финансови пазари са затворени днес заради празник.

“Акциите и другите по-рискови инвестиции би трябвало да бъдат подкрепени с намаляването на опасенията около здравето на Тръмп,” казва пред Ройтерс Джуничи Ишикава, старши валутен анализатор в IG Securities в Токио.

Доларът поскъпна спрямо йената, но поевтинява леко спрямо швейцарския франк, тъй като трейдърите се опитваха да влязат в позиции преди очакваната днес волатилна търговия.

Лихвите по щатските държавни облигации нараснаха леко заради пониженото търсене.

Лекуващите лекари на Тръмп обявиха, че са доволни от напредъка му. Облекчението относно негово здраве би могло да предизвика ръст при акциите и други рискови активи.

Инвеститорите по света бяха шокирани през миналата седмица, след като Тръмп обяви, че той и първата дама на САЩ са дали положителни тестове за коронавирус.

На фона на оставащия по-малко от месец преди президентските избори в САЩ заразяването на Тръмп е поредният източник на пазарна волатилност.

Кандидатът на демократите Джо Байдън води с най-много от месец насам, според проучване на Reuters/Ipsos, публикувано вчера.

От Белия дом първоначално излязоха със смесени послания относно здравето на Тръмп, с което помогнаха за засилване на политическата несигурност.

Някои трейдъри бяха особено обезпокоени от признанието на лекарите, че Тръмп е получил допълнително кислород и стероидни лекарства, които обикновено се използват за лечението на тежки случаи на COVID-19.

Щатският долар поскъпна с 0.22%, до 105.60 йени, но поевтиня с 0.3%, до 0.9185 швейцарски франка.

Австралийският долар се оскъпи с 0.23%, до 0.7181 спрямо щатския долар, след като австралийското правителство обяви допълнителни субсидии за пазара на труда.

Доходността по щатските 10-годишни облигации нарасна до 0.7104%.

Цената на златото - друг метал, който се купува във времена на несигурност, остава без промяна на ниво от 1 898.90 долара за тройунция.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 1.22%, до 39.75 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 1.46%, до 37.59 долара за барел.