Очакванията за победа на Байдън оскъпиха акциите в края на седмицата
Азиатските акции днес са близо до 2.5-годишни върхове, след като възобновените надежди за стимули в САЩ надделяха над по-слабите от очакваните данни за икономиката на Китай, а пазарите в континентален Китай скочиха след едноседмичната почивка
Инвеститорите очакват все повече демократите да си върнат Белия дом и евентуално и Сената при изборите на 3 ноември, казват анализатори.
Увеличаващата се преднина на кандидата на демократите Джо Байдън се приема като индикатор за намаляване на риска от оспорвани избори и отваря пътя за големи икономически стимули. Всичко това пък балансира притесненията на инвеститорите относно обещанието на демократите да вдигнат корпоративните данъци
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.15% днес, доближавайки се до върха си от 31 август, когато достигна най-високото си ниво от март 2018 г. Китайският индекс на сините чипове CSI300 добави 1.68% след почивните дни около Златната седмица в страната.
Японският Nikkei се понижи с 0.1%, след като преди това достигна 7.5-месечен връх, докато фючърсите на щатския индекс S&P 500 добавиха 0.47%.
“Пазарите започват да приемат, че Байдън ще победи на изборите,” казва пред Ройтерс Осаму Такашима, старши валутен анализатор в Citigroup Global Markets Япония.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че преговорите с Конгреса за нови стимули са възобновени, след като по-рано през седмица заяви, че ги прекратява еднолично.
Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси изрази увереност в това, че ще се стигне до споразумение за количеството на помощта.
На Уолстрийт индексът S&P 500 вчера добави 0.80%, а технологичният Nasdaq Composite се повиши с 0.5%.
Енергийният сектор в S&P 500 оглави ръста, отбелязвайки ръст от 3.8% за деня, след скока в цените на петрола, породен от затваряне на петролни кладенци в Мексиканския залив заради ураган, както и заради вероятността от понижение на производството от страна на Саудитска Арабия и Норвегия.
Поредният признак, че пазарите приемат, че Байдън ще победи на изборите, е, че акциите на компаниите, свързани с добива на чиста енергия, се представят по-добре от пазара като цяло.
iShares Global Clean Energy ETF поскъпва с 14% от началото на месеца, в сравнение с 4% ръст за енергийния индекс в S&P 500.
Ново социологическо проучване на Reuters/Ipsos показва, че американците продължават да губят доверие у начина, по който Доналд Тръмп се справя с пандемията от коронавирус.
Ноемврийският контракт на индекса на волатилността VIX се понижи до 30.25 пункта, което бе най-ниското му ниво от три седмици и е поредният признак за намаляващите опасения относно изборите.
Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нараства с 8.5 базисни пункта от началото на седмицата до 0.779%. Тя достигна четиримесечен връх от 0.797% в сряда, но след това се понижи леко заради слабите икономически данни.
Обявеният вчера брой на първоначалните молби за помощи безработица бе с 20 000 по-висок от очаквания и показа, че безработицата в най-голямата икономика в света остава на рекордно високи нива, а възстановяването на пазара на труда губи инерция.
Освен това от Световната здравна организация обявиха рекорден ръст в броя на случаите на коронавирус за вчера, като Европа бе лидер по новозаразени.
На валутните пазари доларът е в отбранителна позиция спрямо повечето валути.
Еврото поскъпна леко до 1.1771 спрямо долара, докато щатската валута поевтиня с 0.17% до 105.85 йени.
Най-голямо изменение отчита китайският юан, който поскъпна с над 1% след като се търгува за първи път от седмица, достигайки до 1.5-годишен връх от 6.7165 спрямо долара.
Цените на петрола останаха почти без промяна днес след повишението от предходния ден.
Фючърсите на брента остават без промяна на ниво от 43.34 долара за барел след повишението от 3.2% от четвъртък. Тези на щатския лек суров петрол (WTI) записаха леко изменение до 41.21 долара за барел, след като се оскъпиха с 1.24 долара, или 3.1% във вчерашната сесия.