Световната банка: 1 млрд. деца в развиващи се държави не ходят на училище
Президентът на Световната банка Дейвид Малпас изрази опасения относно последствията от пандемията от коронавирус върху учениците в развиващите се страни, особено ако има нов скок в броя на случаите, който да удължи здравната криза.
В интервю за CNBC Малпас каза, че и в богатите страни, като САЩ, има образователни предизвикателства, които могат да попречат на родителите да се върнат на работа. Той обаче заяви, че притесненията му са повече за други държави.
“Обучението върви назад. Това е особено сериозен проблем в развиващия се свят,” каза Малпас. “Ние смятаме, че в развиващите се страни има 1 милиард деца, които не ходят училище и чакат възстановяването да продължи. Така че, ако има втора вълна на коронавируса, това е притеснително.”
Малпас не е първият, който насочва вниманието към този проблем. Миналия месец от ООН предупредиха, че най-малко 24 милиона ученици по света може да прекъснат образованието си като последица от COVID-19.
“Колкото по-дълго децата са извън училище, толкова по-малко вероятно е да се върнат,” каза Хенриета Фор, изпълнителен директор на УНИЦЕФ. “По тази причина ние призоваваме правителствата да превърнат в свой приоритет отварянето на училищата, когато ограниченията бъдат вдигнати.”
Малпас, който е бивш служител в Министерството на финансите на САЩ и беше назначен за президент на Световната банка през 2019 г., наблегна на необходимостта от установяване на контрол над пандемията чрез разработването на лечения и ваксини.
Пораженията, които тя вече нанесе, са значителни, заяви той, като през следващата година се очаква още 150 милиона души да заживеят в крайна бедност.
Това представлява “гигантско влошаване на условията на бедност по света заради пандемията и блокадите,” каза той. Преди това броят на хората, които живеят в крайна бедност (с под 1.90 долара на ден), намаляваше в продължение на около четвърт век.
Породената от пандемията рецесия в богатите страни намаля, но според Малпас това не важи за целия свят. “С изключение на Китай, много от развиващите се страни са в по-лошо положение, отколкото се очакваше по-рано, така че процесът по възстановяване е неравномерен,” казва той.
Бедните страни с голямо население, като Индия, Етиопия и Нигерия, са изправени пред “особено тежки предизвикателства,” смята Малпас. Той също така спомена и Замбия, която иска отсрочка по изплащането на държавния си дълг.
Трябва да има дългосрочни решения, с които да се помогне на развиващите се държави, които пострадаха от пандемията, казва Малпас. Според него Световната банка, която предостави милиарди долари подкрепа за страните, продължава да изпълнява своята роля в подкрепа на икономическото възстановяване.