САЩ официално излязоха от Парижкото споразумение за климата
САЩ днес официално напуснаха Парижкото споразумение за климата, постигнато преди пет години с цел да се предотвратят катастрофалните промени на климата, информира БТА, позовавайки се на Асошиейтед прес.
Днес се навършва една година, откакто администрацията на американския президент Доналд Тръмп уведоми ООН, че изважда страната от най-новия международен договор за ограничаване на глобалното затопляне. САЩ - най-голямата икономика в света и на второ място по парникови емисии след Китай - са първата държава, напускаща споразумението. Това на практика ще вкара администрацията на Тръмп в конфликт по въпроса за климата с всички основни американски съюзници и конкуренти, отбеляза ДПА.
Около 189 държави остават ангажирани със споразумението, което цели повишението на средната глобална температура да бъде под 2 процента, а ако може и под 1,5 процента, спрямо прединдустриалните равнища. Още шест държави са подписали споразумението, но не са го ратифицирали.
Учените предупреждават, че са необходими драстични действия за постигане на целта, заложена в Парижкото споразумение. Ефектите от глобалното затопляне вече се усещат, с повишаване на морското равнище, природни бедствия и умиране на коралови рифове.
Парижкото споразумение изисква страните да определят собствени доброволни цели за намаляване на парниковите газове като въглеродния диоксид. Единственото задължение е държавите вярно да отчитат усилията, които полагат.
Администрацията на Тръмп пренебрегва федералните мерки за намаляване на вредните емисии. Щатите, градовете и компаниите в САЩ продължават със собствени усилия.
Кандидатът за президент на САЩ Джо Байдън казва, че подкрепя връщането на страната в споразумението.
С излизането на САЩ от пакта ще бъде по-трудно за останалата част от света да постигне поставените цели, посочва АП.