Вълна от оптмизъм на азиатските пазари след изборите в САЩ
Азиатските борсови индекси достигнаха тригодишен връх в последната търговска сесия за седмицата на фона на оспорваната изборна надпревара в Съединените щати.
Пазарните участници изтълкуваха очертаващата се победа на демократа Джо Байдън, която обаче не му осигурява мнозинство в Сената, като условие за запазване на монетарните стимули в САЩ.
Очакванията им се базират на допускането, че при липсата на стабилно мнозинство прокарването на нов фискален пакет от стимули ще бъде трудно и Федералният резерв ще продължи да "инжектира" ликвидност на пазарите.
Регионалният бенчмарк MSCI Asia-Pacific добави 0.3% към стойността си, а японският Nikkei 225 регистрира ръст от близо процент, доближавайки най-високата си стойност за последните 30 години.
В Австралия S&P/ASX 200 бележи повишение от 0.8%, а изключение от общия позитивен тренд правят борсовите индекси в континентален Китай. Shanghai Composite отчете спад от 0.8% в сутрешната търговия.
Междувременно доходността по американските държавни ценни книжа продължава да се понижава. Очертаващото се политическо противопоставяне между Конгреса и Сената в САЩ означава, че най-вероятно бъдещото правителство няма да може да взима лесни решения за натрупване на нов държавен дълг, което е добра новина за облигационерите.
Доходността по 10-годишните американски държавни облигации се понижи до 0.773%, което е със 150 басизни пункта под нивата отпреди изборната нощ.
На валутните пазари щатският долар губи позиции, като доларовият индекс, измерващ представянето на "зелените пари" спрямо кошница от шест водещи световни валути, падна до най-ниското си ниво за последните два месеца.
Доларът се търгува на ниво от 1.1816 спрямо еврото и на 103.54 спрямо японската йена.
Петролът продължава да поевтинява на фона на новите противоепидемичмин мерки, въведени от много европейски държави заради нарастването на новите случаи на COVID-19. Новата вълна на пандемията повдига опасения за темповете на икономическото възстановяване, което може да повлияе негативно на търсенето на горива.
Фючърсите на американския суров петрол паднаха с близо 3% в сутрешната търговия, до ниво от 37.72 долара за барел, а сортът брент се понижи с 2.6 на сто, до 39.88 долара, падайки под границата от 40 долара за барел за първи път от март насам.