8 храни, ползата от които се променя в зависимост от приготвянето им
Свикнали сме да мислим, че доматите са по-полезни, когато ги ядем сурови.
И макар това да е вярно, те, всъщност, са по-добър избор за стомаха ви, когато са сготвени.
Има още много храни, които ще ви изненадат с променящи се ползи - в зависимост от начина, по който са приготвени, посочва Bright Side.
1. Банани
Ако страдате от диабет, по-добре да ядете недозрели, а не презрели банани, казват експертите. Когато един банан узрее, нишестето в него започва да се превръща в захар, чийто прием трябва да контролирате.
От друга страна, недозрелите банани са доста трудно смилаеми заради съдържащото се в тях устойчиво нишесте. В този случай презрелите банани са по-добри за хапване.
2. Гъби
Въпреки че гъбите губят от съдържанието си на витамин В, когато се готвят, те носят големи ползи на организма след нагряване. На първо място, суровите гъби могат да абсорбират токсини, които се унищожават чрез готвене.
Термичната обработка, освен това, увеличава съдържанието на антиоксиданти в гъбите, от които тялото ни се нуждае толкова много в съвременния свят. Ако обичате да ядете това зеленчук, препоръчително е да го печете на скара или в микровълнова печка, вместо да го варите или пържите.
3. Домати
Свикнали сме да ядем сурови домати. Да, те съдържат витамин С, но експертите казват, че когато са термично преработени, имат много по-високи нива на ликопен, а това е по-мощен антиоксидант от витамин С.
Готвенето на доматите може да омекоти фибрите, които съдържат, така че да бъдат по-лесни за смилане.
4. Моркови
Малко е изненадващо, но морковите, които са толкова полезни заради своя бета каротин, имат по-високи нива на хранителни вещества, когато са термично преработени. Този зеленчук обича да топлината, като варенето може да увеличи количеството бета-каротин.
По-добре е да готвите морковите без отстранена външна обвивка, за да може да се утрои цялостната им антиоксидантна сила. В същото време нарязването им преди готвене не е най-добрата идея, защото така хранителните вещества изтичат във водата.
10 джънк храни, които смятаме за здравословниИ с какво да ги заменим
5. Спанак
Спанакът е пълен с хранителни вещества, но калцият и желязото са повече, ако го сготвите, казват лекарите. Причината: в зеленчука има оксалова киселина, която блокира усвояването на желязо и калций. Когато готвите спанак облаче, тя се разгражда.
6. Сирене
Сиренето е отличен източник на протеин, но различните видове носят различни допълнителни ползи за здравето. Например, моцарелата е с по-ниско съдържание на натрий и калории, отколкото повечето други сирена.
Тя също така съдържа бактерии, които действат като пробиотици, така че може да подобри здравето на червата и имунната ви система. В същото време, в синьото сирене има повече калций, отколкото в повечето други сирена, но може да бъде твърде солено.
7. Хляб
Установено е, че препеченият хляб има по-нисък гликемичен индекс. Този индекс има ефект върху нивото на кръвната ви захар, така че може да бъде по-добър вариант за диабетици.
Хлябът със закваска съдържа по-високи нива антиоксиданти и фолиева киселина, отколкото другите видове. Освен това има по-ниски нива на фитати, така че позволява на тялото ви да усвоява по-лесно хранителните вещества.
8. Цвекло
Проучване изследва ефектите от пиенето на 250 милилитра сок от цвекло всеки ден върху 68 души с високо кръвно налягане. Изследователите установяват, че това значително понижава кръвното налягане.
От друга страна, вареното цвекло може да бъде по-лесно смилаемо, тъй като твърдите му влакна се разграждат по същия начин, както при варените картофи.