Кунчев: С едни от най-меките мерки задържаме средна заболяемост за Европа
В Европа има една-единствена страна, която е в оранжевата зона по заразени с коронавирус – Финландия.
Целият останал континент, включително и Балканите, е в червената зона, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по време на седмичния брифинг на министерството на здравеопазването.
Пандемията продължава да засяга континента в изключителна степен. Почти всеки ден се поставят рекорди по заболели и по заболяемост в отделните страни.
По отношение на България вече няма области в първите три зони – зелена, жълта и оранжева. Всички области са в червената зона.
В страната нямаме райони със заболяемост под 120 души на 100 000. Нещо повече, средната заболяемост вече достигна 518 на 100 000 души.
България с намира на 14-о място по заболяемост от 30-те страни в Европа и на 7-о място по 14-дневна смъртност с показател 9.86.
Това означава, че България, която има едни от най-меките мерки, успява да задържи заболяемост и смъртност около средната за Европа.
По-добре е да сме в дъното на тези класации, но и тези данни, които се задържат вече трета седмица, са достатъчно показателни, че системата се справя, заяви Кунчев.
Кривата на 14-дневната заболяемост в страната продължава да върви доста остро нагоре, както и тази на 14-дневната смъртност, която почти я следва.
Има два показателя, в които има някаква доза надежда. Седмичният брой тестове в България вече във втора поредна седмица са над 1000 на 100 000 души, което е около средноевропейското ниво и което значи, че имаме достатъчно основания да считаме показателите за надеждни.
Седмичната положителност на тестовете за първа седмица показва известно задържане или едно движение към плато, което поддържа същите цифри, каквито сме имали предната седмица, посочи Кунчев.
Трудно е да се каже дали това ще е устойчива тенденция, но е оптимистично, защото това е единственият показател, по който в момента имаме известно задържане, посочи още той.
Той също така заяви, че нито Хидроксихлорохин, нито Ремдесивир, нито рековалесцентната плазма са специфични препрати за лечение на това заболяване. Те имат своето място, когато лекарят реши, особено в случаите на плазмата, защото нито всеки преболедувал може да я даде, нито всеки болен може да я получи.
Трябва да е пределно ясно на гражданите, че закупуването на лечени препарати - от антибиотици до хранителни добавки, е излишно и по никакъв начин няма да ги предпази, допълни Кунчев.