Рекордно поскъпване на тримесечна база за имотите в САЩ

Цените на имотите в САЩ са добавили рекордните 3.1% през третото тримесечие на 2020 г., като основната причина за сериозното поскъпване имат исторически ниските нива на лихвите по жилищните кредити, пише Business Insider.
Повишението в цените на имотите спрямо година по-рано е от 7.8%.
Припомняме, че през изминалата седмица лихвите по ипотечните кредити в най-голямата икономика в света достигнаха поредната си рекордна най-ниска стойност в историята, или поне за последните 50 г., откогато се води подобна статистика.
Данни на Freddie Mac посочиха, че средните лихви по 30-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва са на ниво от 2.72% спрямо 2.84% за седмица по-рано.
Пазарът на имоти се облагодетелства както от промяната на търсенето в посока на къщи извън големите градове, така и от очакванията, че Фед ще продължи да налага политика на лихви, близки до нулата, поне до 2024 г.
През октомври в САЩ е стартирало строителството на 1.53 млн. нови имота, което е близо до 1.567 млн. броя от февруари тази година.
Данните за септември пък бяха ревизирани до 1.46 млн. броя. Отделно от това, през октомври са издадени и разрешителни за нови 1.545 млн. имота, чието строителство предстои да бъде започнато.
Общо 56.1% от строителството в САЩ в момента се извършва в южната част на страната, информира преди време Reuters.