Основателите на стартъп в Прага станаха милиардери без рискови капитали
Инвестиционните средства в Силициевата долина превърнаха собствениците на много непечеливши стартъп компании в милиардери от днес за утре, докато основателите на JetBrains s.r.o. успяха да постигнат същия подвиг без помощта на рискови капитали.
Базираният в Прага стартъп, чийто език за програмиране през миналата година стана предпочитан инструмент на Google за платформата Android, се оценява на 7 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Тази оценка би превърнала Сергей Дмитриев и Валентин Кипятков - двама от тримата руснаци, които съосновават JetBrains през 2000 г., в милиардери.
Компанията, която твърди, че е един от най-големите работодатели за програмисти в Санкт Петербург, не се интересува от набирането на капитал в период на засилен интерес към технологичните компании, според главния изпълнителен директор Максим Шафиров.
“През ден ни пишат рискови капиталисти и вече се чувствам като много невъзпитан човек, защото спрях да им отговарям,” казва Шафиров пред Bloomberg. “Разполагаме с достатъчно ресурси, за да осъществим амбициите си.”
Липсата на инвеститори означава, че JetBrains не е подложена на натиск да продава акции в условията на настоящи бум на IPO-та. Декември се очертава като най-натоварения месец за първични публични предлагания в САЩ. Инвестициите на компаниите за рисков капитал са на най-високото си ниво от близо две години, достигайки 36.5 млрд. долара, според доклад на CB Insights report.
За разлика от много компании, които продадоха дялове тази година, JetBrains вече работи на печалба. Компанията е на път да увеличи оперативната си печалба с над 10% - до над 200 млн. долара, според Шафиров.
Успехите й напоследък се дължат на нейния език за програмиране с отворен код Kotlin за Android. През 2019 г. Google обяви Kotlin за предпочитания език за програмиране за Android. Според Google над 60% от професионалните разработчици в Android използват Kotlin, в това число и самата Google, която прибягва до него за дизайна на приложенията Maps, Home и Play.
“Това е една рентабилна непублична компания, която, доколкото ми е известно, никога не е набирала външно финансиране,” казва Константин Виноградов от фонда Runa Capital, който участва в управлението на активи за 420 млн. долара. “Големите компании за рисков капитал биха се възползвали веднага от възможността да купят дял в JetBrains.”
Дмитриев и Кипятков запазват контрола върху компанията, според Шафиров, който е отказал да разкрие какви са техните дялове. Оценката на JetBrains в индекса на милиардерите на Bloomberg е базирана на финансовите й резултати за 2019 г. и пазарната стойност на сходни компании, които се търгуват на борсата.
JetBrains таргетира IT сектора, в който нейните програмистки инструменти имат множество лоялни последователи. Общо около 9.5 милиона програмисти използват софтуера на JetBrains, а 20% от тях си плащат, казва Шафиров.
Общо 430 от 500-те компании в класацията Fortune 500 са клиенти на JetBrains, в това число Citigroup Inc., Google и Volkswagen AG. Основният й програмистки център е в Санкт Петербург, където работят близо половината от нейните 1 500 служители.
“Нямаме таргети за приходите,” казва Шафиров. "Написахме всичките тези кодове, за да може създаването на софтуер да е приятен и креативен процес. Сега нашата мисия е да се разрастваме в други пазарни ниши”, допълва той.