Азиатските борсови индекси са на път да приключат 2020 година с нови рекордни стойности, на фона на надеждите за по-бързо от очакваното възстановяване на глобалната икономика.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движението на водещите компании от азиатско-тихоокеанския регион (без Япония), днес добави нови 0.1% към стойността си и достигна нов исторически връх.

За последното тримесечие на годината повишението му е с над 19%, което е най-силното тримесечно представяне от 2009 година насам. За зялата 2020 година ръстът на индикатора е с около 20%, или най-силният от 2017 г. насам.

Голяма част от пазарите в региона, включително Япония, Южна Корея и Австралия, днес останаха затворени заради предстоящото посрещане на Нова година.

В Китай водещият борсов индекс Shanghai Composite се повишава с близо процент и половина спрямо вчерашните си нива, а хонконгският Hang Seng бележи ръст от 0.5 на сто.

В Индия BSE Sensex отчита минимално повишение с 0.1 на сто, а на борсата в Нова Зеландия към момента преобладават негативните настроения, като водещият индикатор бележи спад от малко под процент.

На стоковите пазари петролът тази сутрин регистрира лек спад, като е на път да приключи годината с близо 20% понижение. Но от април насам, когато беше достигнато дъното на пазара, цените на "черното злато" се удвоиха.

Към момента фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват на ниво от 48.34 долара за барел, а тези на сорта брент са на цена от 51.59 долара.

JPMorgan: Златото ще страда години наред заради биткойнаОт октомври насам се наблюдава отлив на средства при златото и прилив към биткойна


Основните притеснения на иневститорите все още са свързани с ефектите на кризата, предизвикана от COVID-19. Въпреки старта на масовата ваксинация в развитите държави, в много от тях остават в сила наложените ограничения за пътуване, които оказват негативен ефект върху търсенето на горива.

Очакванията за авиоиндустрията също не са особено позитивни, което означава, че рисковете за петролния пазар вероятно ще се запазят и през новата 2021 година.

В същото време, на фона на всеобщата несигурност на финансовите пазари, златото е на път да изпрати най-добрата си година за последното десетилетие.

Ценният метал, който традиционно играе ролята на инвестиционно убежище, поскъпна с над 24% от началото на годината и към момента се търгува на ниво от 1 892 долара за тройунция.

Междувременно на пазара на криптовалутите Bitcoin също продължава стремителното си възходящо движение, като тази сутрин добави нови 2% към стойността си до нов рекорд от близо 29 000 долара за брой.