Световните цени на хранителните продукти нарастват в седми пореден месец
Цените на хранителните продукти в световен мащаб нарастват в седми пореден месец през декември, като всички основни категории, с изключение на захарта, отчитат ръст през миналия месец, информира Ройтерс, позовавайки се на данни на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН.
Индексът на храните на организацията, който следи месечните изменения на кошница от продукти, която включва зърнени култури, маслодайни растения, млечни продукти, месо и захар, бележи ръст до 107.5 пункта през миналия месец, в сравнение със 105.2 пункта през ноември.
Първоначално обявената стойност за ноември беше 105.0 пункта.
За цялата 2020 г. средната стойност на индекса е 97.9 пункта, което представлява тригодишен връх и увеличение с 3.1%, в сравнение с 2019 г. Индексът обаче все още е на 25% под историческия си връх от 2011 г.
Цените на растителните масла продължават ръста, като скачат с 4.7% на месечна база през декември, след като нараснаха с над 14.0% през ноември. За цялата 2020 г. индексът нараства с 19.1% спрямо 2019 г.
Според FAO недостатъчното предлагане от страна на водещите страни производители на палмово масло е тласнало цените нагоре, а търговията също така е била повлияна от рязкото увеличение в износните мита на Индонезия. Цените на соевото олио пък нарастват отчасти заради продължителни стачки в Аржентина.
Индексът на цените на зърнените храни отчита по-скромно повишение от 1.1% на месечна база през декември. За цялата 2020 г. индексът е средно с 6.6% над нивата от 2019 г.
Износните цени на пшеницата, царевицата, соргото и ориза нарастват през декември, като това се дължи отчасти на засилващите се опасения около условията за отглеждане на културите в Северна и Южна Америка, както и в Русия, заявиха от базираната в Рим FAO.
Индексът на млечените продукти нараства с 3.2% на месечна база, но за цялата 2020 г. средната му стойност е с 1.0% под тази от 2019 г.
През декември всички компоненти на подиндекса нарастват поради голямото вносно търсене в световен мащаб, предизвикано от опасенията около ефекта от по-сухото и топло време върху производството на мляко в Океания, както и от високото вътрешно търсене в Западна Европа.
Месният индекс бележи увеличение от 1.7% през миналия месец, докато средното му ниво за цялата 2020 г. е с 4.5% под това от 2019 г. Според FAO цените на птичето месо нарастват през декември, отчасти заради ефекта от птичия грип в части от Европа.
Цените на свинското месо обаче се понижават леко, вследствие на временното спиране на германски износ към азиатските пазари заради африканската чума по свинете.
Противно на общата тенденция, средните цени на захарта се понижават с 0.6% през декември. За цялата 2020 г. индексът на захарта нараства с 1.1% спрямо 2019 г.
От FAO не предоставиха обновена прогноза за глобалната реколта на зърнени култури през януари. Следващата й прогноза се очаква през февруари.
Миналия месец FAO ревизира надолу прогнозата си за добива на зърнени култури за 2020 г. за трети пореден месец, намалявайки я от 2.75 на 2.742 млрд. тона.