През 2020 г. Хийтроу изгуби короната си на най-натовареното летище в Европа
През 2020 г. лондонското летище Хийтроу изгуби лидерската си позиция сред най-натоварените летища в Европа, след като ограниченията за пътуване във връзка с пандемията от коронавирус намалиха броя на пасажерите.
През новото летище на Истанбул, което беше завършено през пролетта на 2019 г., са преминали 23.4 милиона пътници в първата му пълна календарна година, изпреварвайки Хийтроу, където пътникопотокът се е сринал със 73%.
Парижкото летище Шарл де Гол, което беше второто най-натоварено в Европа през 2019 г., изпреварва с малко лондонския си конкурент за първите 11 месеца на 2020 г. То се очаква да обяви резултатите си за цялата 2020 г. по-късно днес, информира Bloomberg.
Пандемията от коронавирус и последвалите ограничения за пътуване засегнаха сериозно авиокомпаниите. Опитът да бъдат заменени забраните за пътуване до дадена страна с PCR тестове преди полет беше затруднен от появата на по-заразни варианти на болестта във Великобритания и на други места.
Карантината, която налага Великобритания, и променящият се списък с изключения също обезкуражиха пътуванията до Лондон. Миналата седмица правителството затегна допълнително мерките, като спря всички полети от Южна Африка и удължи изискванията за самоизолация за пристигащите от всички страни.
Повечето летища в Западна Европа - от Франкфурт през Амстердам до Барселона, отчетоха спад от 70% или повече на пътникопотока през миналата година, докато двете летища в Истанбул и московското Шереметиево отчитат по-малки понижения, благодарение на което се изкачват в класацията.
Новите блокади означават, че пътуването ще продължи да бъде трудно още известно време. Италия удължи извънредното си положение до април, докато мерките в Австрия бяха продължени до февруари, а Германия се очаква да направи същото.
От днес пътниците, които пристигат във Франция от страни извън ЕС, ще трябва да се тестват преди полета, да се самоизолират за една седмица след пристигането и да бъдат тествани още веднъж след това.