Спадът на Уолстрийт вчера повлече пазарите надолу
Азиатските акции поевтиняват днес, докато считаният за валута убежище долар поскъпва, след като внезапните разпродажби на Уолстрийт и забавянията в доставките на ваксините срещу коронавирус послужиха като оправдание за прибирането на печалби.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.8%, като пазарните оценки на акциите изглеждаха прекалено високи предвид факта, че индексът беше отбелязал 6% ръст само от началото на този месец.
Японският Nikkei се понижи с 1.3%, което беше най-голямото му понижение от октомври, а индексът на китайските сини чипове падна с 2.4%, като ликвидността намаля преди празниците около Лунната нова година.
Южнокорейският индекс отстъпи с 1.7% като в основната на понижението беше спадът в цената на акциите на Samsung, след като компанията обяви финансовите си резултати.
Дори и любимците на инвеститорите от технологичния сектор не бяха застраховани, като книжата на Facebook поевтиняват, въпреки че компанията обяви по-добри от очакваните резултати. Apple Inc също публикува силен отчет, но акциите й поевтиняха с 3% в следборсовата търговия.
Щатският индекс S&P 500 вчера затвори с понижение от близо 2.6%, което беше най-големия му еднодневен спад от близо три месеца. Dow Jones и Nasdaq изгубиха 2.05% и 2.61%, респективно.
Фючърсите на щатския индекс S&P500 ограничиха спада и днес отчитат понижение от 0.2%. Понижението при фючърсите на Nasdaq е от 0.3%, докато тези на EUROSTOXX 50 и FTSE губят 0.3% и 0.7%, респективно.
За вчерашното понижение няма очевидна причина, а по-скоро много инвеститорите се втурнаха да излизат от пазара по едно и също време, пише Ройтерс.
Оптимизмът, че ваксините ще излекуват световната икономика само за няколко месеца беше подложен на тест от появата на нови варианти и проблеми с разпространението на ваксините в САЩ и Европа.
Дилъри също така отбелязаха, че пазарът е избрал да се съсредоточи върху песимистичните икономически прогнози на Федералния резерв от вчера, отколкото върху обещанието на централната банка на САЩ, че ще продължи да оказва подкрепа.
Внезапната промяна на нагласите доведе до спад в доходността на 3-годишните щатски държавни облигации до 1.01%, което е доста под достигнатия наскоро връх от 1.187%.
Считаният за валута убежище долар поскъпва, като доларовият индекс нарасна до 90.753, след като по-рано през месеца падна до 89.206. Щатската валута поскъпна до 104.33 спрямо йената и се отдалечи от достигнатото седмично дъно от 103.54.
Еврото поевтиня до 1.2090 спрямо долара след появилата се информация, че Европейската централна банка (ЕЦБ) смята, че пазарите не отчитат в достатъчна степен риска от допълнителни понижения на лихвите.
Свързаните със суровините валути бяха засегнати от опасенията около състоянието на икономиката, като австралийският и новозеландският долари поевтиняха с по над 1%.
Поскъпването на щатския долар задържа цените на златото на ниво от около 1 836 долара за тройунция.
Опасенията около предлагането в световен мащаб ограничиха цените на петрола, въпреки големия спад на щатските петролни запаси. Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 25 цента - до 52.60 долара за барел, докато фючърсите на брента поевтиняха с 33 цента, до 55.48 долара за барел.