Страните, които забогатяха благодарение на пандемията
След като успя да се опази от най-лошото от пандемията, Нова Зеландия ще отчете ръст от над 50% в броя на ултра богатите си жители в следващите пет години.
Броят на милионерите в Нова Зеландия се е увеличил с една трета през последните пет години, но ще скочи със 72% в следващите пет.
Междувременно, броят на ултра богатите жители, или тези с лично състояние в размер на над 30 млн. долара, ще се увеличи с 52% за същия период, според нов доклад на консултантската компания в сферата на имотите Knight Frank.
В Нова Зеландия са забогатели толкова, че човек трябва да разполага най-малко с 2.8 млн. долара, само за да попадне сред най-богатия 1% от населението. Това нарежда страната на четвърто място - след Монако, Швейцария и САЩ, по този показател. (В Монако ще ви трябват най-малко 7.9 млн. долара.)
Не само парите обаче карат останалата част на света да завижда на новозеландците. Към декември новозеландският паспорт вече е третият най-влиятелен в света, когато става въпрос за това докъде позволява на притежателите му да пътуват безвизово.
Класацията сложи край на една година, в която богати хора от цял свят предлагаха милиони, само за да се преместят в страната. В пика на този интерес имиграционният сайт на Нова Зеландия е посещаван на всеки 30 секунди от някой от САЩ, въпреки че жителството там струва най-малко 3 млн. долара (2.2 щатски долара), а обработването на молбите отнема между три и четири месеца.
"Запитванията за имиграция стигнаха до небето, а запитванията ни за имоти също отразяват това," казва Марк Харис, управляващ директор на Sotheby’s International Realty за Нова Зеландия.
Тези, които обаче имат късмета да се сдобият с жителство, в момента живеят живот на практика неопетнен от ограниченията около коронавируса. Барове, ресторанти и дори концертни зали в страната бяха са отворени в по-голямата си част от септември, с изключение на локдауна по-рано през този месец.
"Всички бяхме на ски миналата година. Плуваме, караме сърф, плаваме и играем голф, както обикновено," казва Харис.
Друго нещо, което привлича богаташи от цял свят, е отдалечеността на много провинциални и крайбрежни имоти в Нова Зеландия.
Приблизително една четвърт от всички супер богаташи търсят да закупят нова къща тази година, според доклада на Knight Frank. От тях 56% казват, че искат да закупят имот в крайбрежен район. Общо 47% твърдят, че търсят имот в провинцията.
За разлика от предишни проучвания, това не са условия за техни втори или трети дом. Нормата за богатите хора в днешно време е имот в провинцията или на брега. Близо една трета от участниците в проучването казват, че планират да надградят семейното жилище, като площи на открито са най-често споменаваният фактор в търсенето на нов дом.
Крайбрежните имоти на разстояние един час от Окланд в момента се търсят "много активно," казва пред Forbes Джейн Гай, управляващ директор на Premium Real Estate.
"Търсенето на остров Уайхики в момента е невероятно," казва Харис. "Островът в остров," както го описва той, се намира само на 45 минути с лодка от центъра на Окланд.
Притокът на всичките тези пари обаче повишава цените. Средните цени на къщите в Окланд, който е най-големият град в Нова Зеландия, нарастват с 18% през миналата година. В луксозния сегмент на имотния пазар повишението на цените е от 157%, според Knight Frank.
Това предизвиква недоволство у местните жители. Бързо нарастващите цени на имотите се превърнаха в основен въпрос през миналата година, тъй като купувачите на първо жилище останаха извън пазара поради високите цени.
Централната банка на Нова Зеландия заяви, че ще въведе ограничения за ипотечното кредитиране от следващия месец, като този ход има за цел да обезкуражи спекулантите.
Международните кандидат-купувачи също биват обезкуражени. Освен ако не са новозеландски граждани или не пребивават в страната, чуждестранните купувачи трябва да получат одобрение от Агенцията за чуждестранни инвестиции, а това може да отнеме седмици и дори месеци, казва Гай.
Това обаче не отказва милионерите да опитват. "Все още получаваме много запитвания от САЩ и Великобритания и от други места, където хората не разбират за това правило," казва Харис.
Ултра богатите ще се увеличат с 27%
Нова Зеландия не е единствената държава, която се облагодетелства от пандемията. Нормалният живот се завръща и в Китай, както и бързото трупане на богатство в страната. Броят на ултра богатите хора в Китай е нараснал с 16% през миналата година и се очаква те да се увеличат с още 32 000 до 2025 г.
И двете страни са част от бума на богатството в Азия, който в следващите пет години ще бъде предвождан от Индия и Индонезия, като броят милиардерите в Индонезия се очаква да се удвои.
Броят на ултра богатите хора в световен мащаб ще нарасна с 27% до 2025 г., докато в Азия увеличението ще е с 39%.
Според прогнозите на Knight Frank до тогава Азия ще бъде дом на близо една четвърт от ултра богатите хора по света. "В региона вече има повече милиардери от където и да било", казва Лиъм Бейли от Knight Frank.