Доминацията на Тайван в изнесеното производство на чипове е огромна
Голямата роля на Тайван в глобалното производство на чипове попадна по светлината на прожекторите, след като недостигът на полупроводници в световен мащаб накара няколко компании за автомобили да спрат производството в свои заводи.
Държави, сред които САЩ и Германия, се обърнаха към Тайван за помощ при облекчаването на забавянията в производството на чипове. Недостигът дойде в резултат на нарасналото търсене на електроника по време на пандемията от COVID-19 и беше задълбочен от търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп с Китай.
Тайван доминира на пазара на изнесеното производството на полупроводници. Нейните компании са допринесли с над 60% от общите приходи на тази индустрия в световен мащаб през миналата година, според данни на базираната в Тайпе компания TrendForce.
По-голяма част от доминацията на Тайван може да бъде отдадена на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co или TSMC - най-голямата компания в този бизнес, сред чийто клиенти са големи технологични компании, като Apple, Qualcomm и Nvidia.
TSMC е допринесла с 54% от общите приходи от изнесеното производство на чипове през миналата година, сочат данните на TrendForce.
Полупроводниците са важни компоненти, които задвижват електрониката от компютри и смартфони до спирачните сензори в автомобилите. Производството на чипове включва сложна мрежа от компании, които ги проектират или произвеждат, както и такива, които доставят технологията, материалите и оборудването за това.
TSMC се фокусира единствено върху производството и е основният производител на много от най-модерните полупроводници, казва Дан Уанг, технологичен анализатор в Gavekal.
“Ако погледнете пазарния дял, мисля, че TSMC произвежда около 50% от всички полупроводници в света. И смятам, че това не изразява напълно важността на компанията, защото говорим за едни от най-усъвършенстваните чипове, които съществуват,” допълва той.
Компаниите, които проектират и произвеждат полупроводници, са се заели със задачата да правят чиповете по-малки и по-добри. В момента TSMC и нейният южнокорейски кокнкурент Samsung са единствените в света, които могат да произвеждат най-усъвършенстваните 5-нанометрови чипове.
TSMC вече се подготвя за следващото поколение 3-нанометрови чипове, чието производство ще започне през 2022 г.
Някои държави панират да увеличат собственото си производство на полупроводници и една от тях е Китай, който има за цел да разчита повече на себе си в тази сфера.
Технологичният спор на Китай с предишната администрация на САЩ обаче пречи на най-големия й производител на чипове Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), казва пред CNBC Пол Триоло от консултантската компания Eurasia Group.
Миналата година администрацията на бившия президент Доналд Тръмп включи SMIC в черен списък, който ограничава достъпа й до технологиите и оборудването, от които има нужда.
SMIC беше петият най-голям играч по приходи през 2020 г. в сферата на изнесеното производство на чипове. Пред нея се нареждат тайванските TSMC и UMC, южнокорейската Samsung и американската GlobalFoundries, според данните на TrendForce.
“Основният проблем на SMIC в момента е, че й беше спрян достъпъг до модерното оборудване, от което има нужда, за да се конкурира с TSMC, Samsung и Intel“, казва Триоло
Миналата година Ройтерс информира, че администрацията на Тръмп е оказвала натиск над правителството на Нидерландия да спре продажбите на оборудването на компанията ASML на SMIC.
Дори и SMIC да се сдобие с оборудването на ASML, ще са й необходими години, за да започне да произвежда усъвършенствани чипове в големи количества, смята той.
Дотогава изглежда, че TSMC ще запази водещата си позиция.