Колко данъци укриват най-богатите американци?
Около една пета от доходите на най-богатите американци не се декларира пред данъчните власти, показва проучване, цитирано от Bloomberg.
Понякога случайните одити могат да разкрият част от опитите за укриване на данъци, но голяма част от доходите се укриват чрез по-сложни механизми, като прехвърляне на средства в частни компании зад граница и офшорни банкови сметки.
Ако се съберат всички налози, дължими от най-богатите американци, приходите на държавната хазна ще се увеличат с внушителните 175 милиарда долара годишно, показва още изследването, което е проведено от Данъчната служба на САЩ, Калифорнийския университет и университета Карнеги Мелън.
Авторите подчертават, че оценките им се консервативни и е много вероятно пропуснатите ползи за държавата да са много по-големи.
Голяма част от източниците на доходи се докладват автоматично на данъчните и лесно биха били разкрити при евентуален одит, но постъпленията от частните компании и сложните инвестиционни партньорства са по-трудни за проследяване.
Изследователите препоръчват на държавните финансови служители да приложат допълнителни инструменти, които да им помогнат по-ефективно да се борят с укриването на данъци.
Бюджетът на американската данъчна служба беше намаляван на няколко пъти в последното няколко години, но сега в Конгреса се обсъждат варианти за подсилване на агенцията, така че тя да може да обработва по-голям обем от данни и да си комуникира с други финансови институции.
Извършените одити на най-богатите американци в последното десетилетие са намалели, точно защото данъчните са загубили част от служителите си и капацитетът на агенцията е бил ограничен.
От 2010 г. насам броят на данъчните служители е намалял с 15 000 души, отчитат от службата.
В същото време нетните активи на най-богатия 1% от американците нарастват с 4 трилиона долара през 2020 г., което представлява около една трета от цялото новосъздадено богатство в страната, по данни на Федералния резерв.
Нетните активи на по-бедната половина от американците пък се повишават с 471 милиарда долара, с което заемат дял от едва 4% в новосъздаденото богатство.