Книжата на Deliveroo поевтиняха с 30% в борсовия си дебют
Акциите на британската компания за доставка на храна Deliveroo поевтиняха с 30% по време на дебюта си на Лондонската фондова борса.
В първите 20 минути на борсовата сесия в сряда книжата на компанията загубиха близо една трета от стойността си спрямо нивата, на които бяха пласирани в рамките на IPO-то. Над 2 милиарда паунда (2.35 милиарда евро) от първоначалната пазарна капитализация в размер на 7.6 милиарда паунда (около 9 милиарда евро) бяха изтрити.
Слабото представяне на Deliveroo "повлече" надолу и останалите компании от сектора.
Основните притеснения на инвеститорите са свързани с проблемите на Deliveroo във взаимоотношенията ѝ с нейните служители. Стотици от тях планират улични протести в началото на следващата седмица, на които ще настояват за по-добри условия на труд и по-високо заплащане.
Междувременно някои от водещите британски инвестиционни фондове, включително Aberdeen Standard Life, Aviva, Legal & General Investment Management и M&G, обявиха, че няма да участват в първичното публично предлагане на компанията.
"Това е разочароващ резултат за едно IPO, което беше натоварено с големи очаквания. Проблемите, пред които са изправени и други компании в сектора обаче, до голяма степен охладиха ентусиазма на инвеститорите", коментира пред Marketwatch финансовият анализатор на CMC Markets Майкъл Хюсън.
В рамките на IPO-то Deliveroo пласира акции на обща стойност 1.5 милиарда паунда (малко под 1.8 милиарда евро), от които около две трети ще постъпят по сметките на компанията, а останалата част ще отидат при досегашните акционери.
Компанията е основана от Уил Шу през 2013 година. През 2020 година тя реализира загуба от 244 милиона паунда (286 милиона евро), но приходите ѝ нараснаха с 54% на фона на бума в доставките на храна по домовете по време на пандемията от COVID-19.
Днешният срив на акциите със сигурност не е добра новина за Лондонската фондова борса, тъй като IPO-то на Deliveroo беше най-голямото след това на минната компания Glencore през 2011 година. Британското правителство полага усилия да привлече повече технологични компании на Острова и да направи местния капиталов пазар конкурентоспособен на борсите в Ню Йорк и Франкфурт.