3 401 ще са наблюдателите на вота на 4 април от 28 организации, а кандидатите за народни представители са точно 6 895. Това съобщи говорителят и член на ЦИК Димитър Димитров.

Те са с около 1/3 повече, в сравнение с предишите избори през 2017 г.

Секции зад граница са 465, като повече от половината вече са получили изборните си книжа. В страната стационарните избирателни секции са 11 983, а в 9398 от тях ще може да се гласува и с машини. В болниците ще има най-малко 88 COVID секции.

Подвижните секции за хората с увреждания са 409. Колко ще са тези за хората под карантина или изолация ще стане ясно след окончателното им образуване. Това е така, тъй като те се назначават от кмета на дадената община.

Димитров предупреди, че няма желаещи за секциите за карантинираните, съобщава вестник Монитор. Именно затова призова партиите да номинират всички, които са изкарали вируса и които да се явяват доброволци за СИК.

"В по-малките градове, където са подадени около 20 заявления, комисиите вече били сформирани и нямало проблем със съставите им. Такива са случаите с Ловеч и Севлиево", каза Димитров.

Ще има ли забавяне на изборните резултати?„Не съм съгласна с колегите от районните избирателни комисии, че за тези избори протоколите са по-сложно направени от ЦИК. Те са такива, каквито ги изисква законът”. Това заяви говорителят на ЦИК Таня Цанева пред Нова телевизия

2450 ще са лицата, които ще обслужват транспорта и логистиката на машините и изборните книжа до секциите. Те са проверени от МВР и ДАНС. 35 са акредитираните медии с общо 209 журналисти и технически състав.

Също така били акредитирани 5 международни медии. 5 социологически агенции ще извършват екзитпол, като за целта са акредитирали 1400 анкетьори.

Димитров беше категоричен, че тези, които са попаднали в карантина от днес до деня на изборите, включително, няма да може да гласуват. Причината е, че крайният срок за подаване на заявления за вота с подвижна урна изтече на 31 март.

Същото важи и за онези граждани, които са под карантина на адрес, различен от постоянния или настоящия. Това е така и за онези избиратели, които са под изолация на настоящия си адрес, но не са подали друго заявление - до 20 март - за гласуване по настоящ адрес. Именно за тези казуси писмо до ЦИК прати и по-рано омбудсманът Диана Ковачева.

„Най-големият проблем е назначаването на комисии в COVID секциите. Назначаването на секционните комисии става по предложение на политическите партии. Нека да предлагат всички, които са изкарали вируса и са доброволци“, съобщи Димитров.

По думите му на страницата на Държавната агенция „Електронно управление“ вече е публикуван доклад на трите институции за одитирането и сертифицирането на машините за гласуване, както и решението на трите институции.

По-рано през деня стана ясно, че проверката им е установила, че машините, които са тествали, отговарят на заданието в обществената поръчка и на техническите параметри, зададени в ЦИК.