Вотът започна, днес избираме новия парламент
В 7 ч. на територията на страната започват изборите за Народно събрание.
За първи път в новата ни история българите гласуват масово в условията на пандемия, като те могат да отидат до урните до 20 часа тази вечер.
Гласува се в над 12 хиляди секции в цялата страна, подвижните за хора с увреждания са 409, за карантинирани или поставени под изолация заради коронавируса също са образувани няколкостотин подвижни. Само в София те са 51, а COVID секциите в болниците са 88. За българите в чужбина разкритите са 465 в 69 държави.
За 240 места в парламента се борят 6 хиляди 895 кандидати, издигнати от 30 партии и коалиции и от инициативни комитети.
Над 6 милиона и 700 хиляди са избирателите, вписани в предварителните списъци, посочва БНР.
За разлика от предходните парламентарни избори през 2017 г., сега са осигурени устройства за машинен вот в 9 398 от секциите в страната. Там избирателите по списък са над 299.
Дали да гласува с хартиена бюлетина или с машина решава избирателят. Двата вида вот са равностойни, а хартиената бюлетина и тази от екрана на машината са идентични.
"На хартиената бюлетина вотът се отбелязва със син химикал със знаците "X" или "V" Важният знак в случая е гласуването за партия, към който може да се добави преференция за определен кандидат", каза говорителят на ЦИК Димитър Димитров.
Специалният медицински протокол за вота изисква дистанция и дезинфекция и задължително маска. В изборните помещения се влиза само с поставена такава, която покрива носа и устата, а членовете на секционни комисии са с ръкавици.
Без проблем хората могат да гласуват, ако личната им карта е изтекла от 13 март 2020 г. към днешна дата. Гласува се в секциите по постоянен адрес или по настоящия, ако до 20 март„ това е посочено пред общината.
Право на глас имат навършилите 18 години към днешна дата, които не са поставени под запрещение или не изтърпяват наказание "лишаване от свобода". Поставените под карантина или изолация заради коронавируса на 1, 2 и 3 април не могат да гласуват, това не могат да направят карантинирани на адрес, различен от постоянния, както хората в изолация в общините, където няма достатъчно заявления за разкриването на подвижна секция.
Студентите с постоянен адрес в град, различен от този на висшето училище, гласуват там, където учат със заверена студентска книжка в избрана от тях секция, като попълват заявление, че няма да упражнят вота си на друго място.
Хора, подали заявление за гласуване в чужбина и вписани в списък там, но които днес се намират в България, могат да гласуват в секция по постоянния си адрес у нас, като също попълнят заявление.