Най-тежко засегнатият от COVID-19 регион в света облекчава мерките
Страните от Източна Европа облекчават локдаун мерките, за да успокоят изнервените си граждани, въпреки че регионът остава най-смъртоносната зона от пандемията от коронавирус.
Някои от вдигнатите ограничения и други, които все още са в сила, варират в над 10-те държави, които се простират от Балтийско до Черно море, на фона на бързото разпространение на новите варианти на вируса и слабите темпове на имунизация, които тласнаха болниците до предела на възможностите им.
Девет от 10-те държави с най-висока смъртност от COVID-19 са бивши съветски сателити, пише Bloomberg.
Днес Чехия, която е лидер в световен мащаб по смъртност на глава от населението от вируса, отмени вечерния час и забраната за пътуване между отделните области.
Присъственото обучение беше възобновено за ученици в началните класове, но повечето ресторанти, магазини и културни учреждения остават затворени. Пандемията уби близо 28 000 от 10.7-те милиона души население на страната.
“Предизвикваме движението на голям брой хора, така че трябва да сме наистина предпазливи,” заяви вчера чешкият премиер Андрей Бабиш. “Разбирам, че всички са нетърпеливи да се върнат към нормалния си начин на живот възможно най-скоро, но апелирам всички ние да бъдем разумни.”
Допуска се и провеждането на културни и развлекателни мероприятия. Врати отварят кината, театрите, музеите, галериите и библиотеките.
България има втората най-висока 14-дневна смъртност от COVIS-19 в ЕС, след Унгария, която провежда една от най-бързите кампании по имунизация в съюза и миналата седмица отвори магазините, въпреки предупрежденията от страна на медицински лица.
“Отчитаме първи крачки от края на третата вълна на коронавируса в България,” заяви на 8 април министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.
Словения отвори повечето услуги, магазини, детски градини и училища след 11-дневен локдаун, но “все още не сме вън от опасност,” заяви здравният министър на страната Янез Поклукар. Вечерният час, който беше в сила от октомври, също беше отменен, докато ограниченията за пътуване в страната остават.
Литва премахна ограниченията за придвижване в страната миналата седмица, но правителството се отказа от плана си да отвори моловете от днес, тъй като разпространението на британския вариант на коронавируса се ускори.
Най-големите страни в региона засега запазват ограниченията. Полша, която е най-голямата източна страна членка на ЕС с население от 38 млн. души, отчете най-големия си брой смъртни случаи в четвъртък - 954. Страната ще реши следващата седмица дали да продължи ограниченията и след 18 април, като от здравното министерство описват ситуацията в болниците като “все още тежка.”
Румъния не панира никакво разхлабване на мерките преди 1 юни. Дневният брой на новите случаи в страната се стабилизира на между 5 000 и 6 000 миналата седмица, но броят на пациентите в сериозно състояние в местните болници е рекорден.
Някои страни отчитат скок в броя на новите случаи, подобно на Чехия, в началото на тази година. Властите искат да избегнат грешката с отварянето на магазините и заведенията преди Коледа, което бързо беше последвано от увеличение в броя на случаите.
“Ситуацията в Чехия се подобрява значително, но броят на новите случаи все още е висок,” казва пред Bloomberg Ростислав Мадар, епидимиолог и част от консултативния съвет към правителството. “Трябва да бъдем разумни и предпазливи. Вече няколко пъти досега се прибързваше.”