Турция забрани плащанията с криптовалути
Централната банка на Турция забрани от 30 април използването на криптовалути като разплащателно средство, заявявайки, че нивото на анонимност зад дигиталните валути носи риск от “невъзстановими” загуби.
Ограниченията също така забраняват компаниите, които обработват плащания и трансфери на електронни средства от сделки с платформи за криптовалути, според указ, публикуван в Държавен вестник днес.
Липсата на регулация, механизми за надзор или централен регулаторен орган, в комбинация с потенциала за криминална дейност и високата волатилност, означават, че дигиталните валути крият “значителни рискове,” се казва в изявление на уебсайта на централната банка.
През март от министерството на финансите на Турция обявиха, че споделят “притесненията в световен мащаб” относно развитието на криптовалутите. Министерството даде индикации, че работи по изготвянето на регулации, заедно с централната банка, банковия регулатор на Турция и борда по капиталовите пазари на Турция.
Оплакванията от турци, в които се споменава криптовалути скачат с 8 616% на годишна база през февруари, показаха данни на потребителския форум Sikayetvar.
През януари президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард разкритикува ролята на биткойна за подпомагането на незаконни дейности. Индия ще предложи закон, който забранява криптовалутите и ще глобява всеки, който притежава или търгува с подобни активи, информира Ройтерс през март.
Биткойнът поскъпва със 111% тази година и вече се търгува на цени над 60 000 долара, докато стойността на етериума, който е втората най-голяма криптовалута по пазарна капитализация, скочи с 225%.