Дългоочакваният подем във ваксинацията срещу COVID-19 в Европа вече е факт
Дългоочакваният подем във ваксинацията срещу COVID-19 в Европа най-накрая е тук, което поражда надежди, че континентът може да установи контрол над пандемията и да отвори отново икономиките по-бързо от очакваното.
Преломният момент дойде този месец, като Германия почти удвои темпа на ваксинация след увеличение на доставките на ваксините и решението да се позволи на личните лекари да поставят ваксини в своите кабинети. Франция, Италия и Испания следват подобна траектория.
ЕС трябваше да преодолее множество пречки, сред които и забавяния на доставките от AstraZeneca Plc и опасения около здравето на ваксинираните заради риска от образуването на съсиреци след поставянето на някои от препаратите.
По-рано през месеца Johnson & Johnson спря доставките на своята ваксина, но смени курса вчера, след като Европейската агенция по лекарствата обяви, че ползите от ваксината на компанията надхвърлят рисковете.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че решението е “добра новина за кампанията по имунизация в ЕС.” Късно вчера италианските здравни власти препоръчаха използването на ваксината на J&J за хора на възраст над 60 г.
В по-голяма част от Европа пък има възрастови ограничения за използването на ваксината на AstraZeneca.
Ускоряването на темпа на имунизация е добре дошло за правителствата в ЕС след проблемите през първото тримесечие на годината, заради които съюзът изостана в това отношение след Великобритания и САЩ.
Старият континент също така беше засегнат от нова вълна на коронавируса, която принуди страни да налагат отново по-строги ограничения, пише Bloomberg.
Сега, когато хората вече се ваксинират с по-бързи темпове, ЕС би трябвало най-накрая да излезе от цикъла с налагане и вдигане на ограничения и да задвижи отново икономиката си.
Ваксинационната програма на ЕС се възползва от по-бързото производство от страна на обединението Pfizer Inc./BioNTech SE, което планира да достави 600 милиона дози от своята ваксина на ЕС тази година. Pfizer също така издърпва напред някои от доставките за настоящото тримесечие.
Имунизацията в ЕС може да получи още един импулс, ако ваксината на CureVac NV бъде одобрена скоро, тъй като много от планираните за тази година 300 млн. дози на германската биотехнологична компания ще останат на континента.
Положителният ефект от нарастващите доставки на РНК ваксините може обаче да бъде притъпен, ако страните откажат да използват, отчасти или напълно, ваксините на AstraZeneca и J&J. Редица държави вече спряха да използват препарата на AstraZeneca при някои възрастови групи.
Без тези дози Европа вероятно няма да постигне целта за имунизация на 70% от населението си до края на септември, според базираната в Лондон консултантска компания Airfinity Ltd.