Къде се намира европейският рай за компаниите "еднорози"?
В шведската столица Стокхолм са създадени повече технологични "еднорози" (стартъп компании с оценка от над 1 милиард долара) от всяко друго място по света, с изключение на Силициевата долина в Съединените щати, пише Bloomberg.
Музикалната платформа Spotify и Mojang - създател на играта Minecraft, са сред компаниите, започнали своето съществуване именно в Стокхолм. Скандинавската държава е на първо място в Европа по размер на инвестирания капитал на човек от населението през последните пет години.
Тя изпреварва в тази класация Ирландия и Великобритания, показва проучване на инвестиционната компания Atomico.
По-рано този месец и Trustly Group AB се присъедини към групата на шведските компании "еднорози" с оценка от над 1 милиард долара. Според нейния изпълнителен директор не е изненада, че Швеция е дом на толкова много успешни проекти.
Производителят на вегански напитки Oatly пък планира IPO в Съединените щати, което ще оцени компанията на 10 милиарда долара.
"За това спомагат бизнес климатът и потребителските нагласи. Шведите са склонни да изпробват нови услуги и продукти. Освен това съществува цяла екосистема за финансиране и споделяне на експертиза", казва Оскар Берглунд.
Инвестиционният фонд Norrsken, създаден от съоснователя на платформата за разплащания Klarna Bank Никлас Адалберт, се оценява на 31 милиарда долара. Никлас Зенстрьом от Skype създава Atomico през 2006 г. именно с идеята да инвестира в технологични стартъпи.
Съоснователят на Spotify Мартин Лоренцон пък инвестира около 6 милиарда долара от личното си богатство в инвестиционната компания Cervantes Capital.
"С 0.8 технологични "еднорози"на 100 000 жители, Швеция в момента е на второ място в света, като отстъпва единствено на Силициевата долина", посочва главният анализатор на Atomico Сара Гемури.
"Виждам голям потенциал в инвестициите в малки и средни компании в Швеция. Страната може да се похвали с фантастични предприемачи и добро корпоративно управление", казва Мартин Лоренцон
Инвеститорите изглежда са съгласни с това твърдение, имайки предвид, че само от началото на годината страната е привлякла частно финансиране на стойност 1.8 милиарда евро, в сравнение с 2.9 милиарда евро за цялата 2020 г., по данни на изследователската компания Dealroom.
Швеция има богата история в областта на инвестициите още от времето на фамилиите Валенберг и Щенберг в края на 19-и и началото на 20-и век, които до ден-днешен контролират голяма част от капиталовия пазар в страната. Фондът EQT, който е собственост на Валенберг, се провърна в една от най-големите частни инвестиционни компании в Европа.
Като дял от брутния вътрешен продукт размерът на частните инестиции, включително и тези в стартъп компании, са на второ място в ЕС, като отстъпват единствено на Люксембург. От 2007 г. насам те са генерирали ръст от 4.7% за шведската икономика.
Това важи в най-голяма степен за финтек сектора, където оперират над 450 активни компании. Според анализатора на консултантската компания Tillväxtanalys Ева Алфредсон Швеция е една от най-иновативните държави в света, а стартирането на бизнес е изключително лесно.
За разитието на технологичните стартъпи допринася и високата степен на дигитализация. Според Алфредсон заслуга за това има и кампанията за субсидиране на покупката на персонални компютри през 90-те години на миналия век. По думите ѝ тя е повишила значително компютърната грамотност на шведите.
Швеция е и една от държавите, в които електронните разплащания са най-добре развити. Това я превръща в благодатна "почва" за развитието на финансовите платформи, които, от своя страна, допринасят за растежа и на други сектори в икономиката.
Въпреки социалния характер на държавата, управлявана от правителството на социалдемократите, административната система е организирана в полза на бизнеса, смята проф. Бо Бекер от Стокхолмския икономически университет.
По думите му в Швеция регулациите и данъчната система са едни от най-благоприятните в Европа.