Защо хората не се раждат с абсолютно черни очи?
Цветът на човешките очи се променя до около 3-годишна възраст.
Невъзможно е обаче те да бъдат абсолютно черни.
Понякога изглеждат такива, но това се дължи на светлината, отражението от дрехите, които носим, или пък на използването на контактни лещи.
Bright Side търси отговор на въпроса защо естествено черните очи не съществуват:
Нашите гени просто не го позволяват
Има около 16 различни гена, отговорни за цвета на човешките очи. Два от тях са основни - HERC2 и OCA2. Тези гени прецизират цвета на очите ни чрез количеството меланин, намиращо се в ирисите ни. Съществува голямо разнообразие от нюанси, но възможно най-тъмният цвят е много тъмнокафяв, а не черен.
Ако очите ни са черни, вероятно непрекъснато ще плачем
Черните обекти поглъщат повече светлина, като излишната се преобразува в топлинна енергия. Това означава, че ако нашите гени по някакъв начин ни позволят да имаме наистина черни очи, те ще се нуждаят от много сълзи, за да не прегреят и изсъхнат.
Очите ни не биха били в безопасност от вредната светлина
Ако имахме черни очи, не бихме могли да излизаме навън през деня. Слънчевите лъчи съдържат ултравиолетова, или UV светлина, а черните предмети са склонни да я абсорбират повече от останалите цветове.
Продължителното излагане на UV светлина може да влоши здравето на очите ни и да доведе до проблеми, като катаракта или рак на кожата. Благодарение на генетичния ни код, меланинът ни предпазва от ултравиолетовата светлина. Проучванията показват, че той може да унищожи над 99.9% от ултравиолетовата радиация, която поглъща.
Кой е най-редкият естествен цвят на очите?
Най-редкият естествен цвят на очите, всъщност, е зеленият. Само около 2% от цялото население на света имат зелени очи. Има и някои редки състояния, при които хората се раждат с червени или виолетови очи, например очен албинизъм. Други имат ириси с различен цвят на всяко око поради състояние, наречено хетерохромия.