Цените на петрола се покачиха до седемседмични върхове
Азиатските акции днес бяха изложени на риск да запишат понижения в четвърта поредна сесия, след като пазарните нагласи бяха повлияни от големите разпродажби вчера при книжата на технологичните гиганти на Уолстрийт и от опасенията от повишение на лихвите в САЩ.
Празниците в Япония, Китай и Южна Корея ограничиха ранните реакции, оставяйки азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI да се колебае между положителна и отрицателна територия.
Японският Nikkei не се търгува, но фючърсите на индекса отчитат понижение до 28 735 пункта в сравнение с последното ниво на затваряне на индекса от 28 812 пункта, информира Ройтерс.
Фючърсите на Nasdaq се стабилизираха след рязкото понижение вчера, докато тези на S&P 500 бележат повишение от 0.1%.
Nasdaq записа спад от 1.9% вчера, след като по позициите на някои от големите технологични компании имаше прибиране на печалби. Сред тях бяха Microsoft Corp, Alphabet Inc, Apple Inc и Amazon.com Inc.
Повишените пазарни оценки бяха тествани, след като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че може би са необходими повишения на лихвите, за да се предотврати прегряване на икономиката.
Впоследствие тя разясни, че не вижда проблем с инфлацията, но това напомни на инвеститорите, че в някакъв момент в бъдеще лихвите ще трябва да се повишат.
В петък се очаква да излязат данните за неселскостопанската заетост в САЩ като прогнозите са, че щатската икономика е създала 978 000 нови работни места през април, а някои оценки достигат и до 2.1 милиона.
Засега председателят на Фед Джером Пауъл твърди, че пазарът на труда изостава значително от нивата, на които трябва да бъде, за да започне да се говори за ограничаване на изкупуването на активи.
Търпението на Фед позволи на доходността по 10-годишните щатски държавни облигации да се понижи обратно до 1.59%, след като миналата седмица достигна 1.69%, въпреки че пазарът изпитва затруднения с пробив под 1.53%.
Само споменаването на по-високи лихви в САЩ бе достатъчно да помогне на долара да възстанови част от загубите си напоследък.
Еврото се понижи до 1.2015 спрямо долара доближавайки се до важната техническа подкрепа при 1.1995/1.2000. Евентуален пробив би отворил пътя към понижение до 1.1923.
Доларът поевтиня леко спрямо йената до 109.36, но ще се сблъска със съпротива при 109.61. Доларовият индекс се повиши до 91.282, отдалечавайки се от достигнатото наскоро двумесечно дъно от 90.422.
Новозеландският долар поскъпна до 0.7160 спрямо щатския долар, след излизането на по-добри от очакваните данни за заетостта в страната.
На суровинните пазари, цената на паладия се повиши до рекордни нива вследствие на опасенията около недостатъчното предлагане на метала, който се използва в автомобилната индустрия.
Златото се търгува на цена от 1 776 долара за тройунция.
Цените на петрола се покачиха до седемседмични върхове, след като повече страни отвориха границите си за туристи, което подобри перспективите относно търсенето на бензин и самолетно гориво.
Петролът от сорта брент поскъпна с 57 цента до 69.49 долара за барел, доближавайки се до най-високото си ниво от средата на март, докато щатският лек суров петрол поскъпна с 52 цента до 66.23 долара за барел.