Светът е изправен пред риска скоро да достигне температурен лимит
Вероятността ключов глобален температурен лимит да бъде достигнат в една от следващите пет години става все по-голяма.
Ново проучване сочи, че вероятността до 2025 г. поне една година да е с 1.5 градуса по Целзий по-гореща спрямо прединдустриалните нива е 40% .
Това е по-ниският от двата температурни лимита, зададени в Парижкото споразумение относно изменението на климата.
Заключението е направено в доклад, публикуван от Световната метеорологична организация (СМО).
Анализът се базира на британската Метеорологична служба и изследователи на климата в 10 държави, сред които и САЩ, и Китай.
През последното десетилетие се смяташе, че вероятността повишението на средната температура в някоя година да достигне прага от 1.5 градуса по Целзий е едва 20%.
Тази нова оценка вече определя този риск на 40%.
Сравняването на прогнозните температури с тези от периода 1850-1900 г. показва отчетливо повишение, казва пред BBC Лион Хермансън, старши учен в британската Метеорологична служба.
"Това означава, че доближаваме повишение на температурите с 1.5 градуса по Целзий. Още не сме го достигнали, но сме близо," допълва той.
"Изтича времето за решителните действия, от които се нуждаем сега", смята той.
Учените посочват, че дори и в една от следващите години средната температура на Земното кълбо е с 1.5 градуса над тази от прединдустриалните нива, това ще е временно.
Природната променливост означава, че следващите няколко години може да е малко по-хладно и може да минат още едно или две десетилетия преди лимитът от 1.5 градуса бъде преминат за постоянно.
В Парижкото споразумение е зададена целта увеличението на глобалната средна температура в дългосрочен да бъде не повече от 2 градуса по Целзий и по възможност да не преминава 1.5 градуса.
Според доктор Джоери Роджели от Института Грантъм "обявеното повишение от 1.5 градуса по Целзий от Метеорологичната служба не трябва да се бърка с лимита от 1.5 градуса от Парижкото споразумение ".
"Целите от Париж се отнасят до глобалното затопляне или температурното увеличение на нашата планета след изглаждане на годишните колебания," обяснява той.
"Това, че в една година бъде достигнато увеличение от 1.5 градуса не означава, че лимитът от Париж е преминат, но въпреки това е лоша новина.
Това ни казва за пореден път, че предприеманите действия по отношение на климата досега са напълно недостатъчни и емисиите трябва да бъдат намалени спешно до нула, за да бъде спряно глобалното затопляне“.
В доклад на ООН за изменението на климата от 2018 г. се посочва, че ефектът от климатичните промени е далеч по-сериозен, когато увеличението на средната температура надхвърля 1.5 градуса по Целзий.
В момента прогнозите показват, че дори и с настоящите обещания за намаляване на емисиите от парникови газове, светът е на път да се затопли с до 3 градуса по Целзий.
Генералният секретар на СМО, професор Петери Таалас, казва, че резултатите от новото проучване са "повече от обикновена статистика ".
"Това проучване показва с високо ниво на научни умения, че се приближаваме неумолимо към долния лимит от Парижкото споразумение," обяснява той.
"Това е поредният призив за пробуждане за това, че светът има нужда от бързи ангажименти за намаляване на вредните емисии и постигане на въглероден неутралитет."
Ако новата прогноза се окаже правилна, „това не означава, че сме надхвърлили лимита от Парижкото споразумение“, казва пред BBC професор Ед Хокинс, климатолог от Университета в Рединг.
Той посочва, че в два отделни месеца през 2016 г. увеличението на средната температура е било от 1.5 градуса по Целзий.
"Със затоплянето на климата ще имаме повече от месец с увеличение от над 1.5 градуса, след това поредица от такива месеци, след това цяла година, след това две или три години и след това на практика всяка година," казва той.
Хокинс също така набляга на факта, че 1.5 градуса по Целзий " не е някакво магическо число, което трябва да избягваме".
"Това не е внезапно достигнат ръб на пропаст, а по-скоро наклон, по-който вече се движим, а със затоплянето на климата ефектите от това стават все по-лоши и по-лоши“.
Новото проучване идва преди срещата за климатичните промени COP26, която е насрочена за ноември в Глазгоу.
Срещата на върха има за цел да повиши амбицията сред световните лидери за справяне с климатичната криза.