Дълго онлайн обучение и висок успех - нужни за безплатна ученическа почивка
Продължително онлайн обучение и висок успех са сред критериите за безплатна лятна почивка.
Програмата на образователното министерство „Отново заедно” вече е публикувана за обществено обсъждане.
10-годишният Петър от Монтана никога не е виждал морето, но си мечтае да отиде. „Ще си играем в пясъка, ще плуваме, ще се забавляваме”, казва той пред Нова телевизия.
Шансът за безплатна почивка тази година ще имат 33 деца от училището на Петър.
„За нас това е стимул за учениците, които са проявявали активно участие в учебния процес в извънкласните дейности”, заявява Елка Станева – директор на II СУ „Н. Й. Вапцаров“.
Децата ще се разпределят в групи от 10-15 души и ще пътуват заедно с преподавател. Предимство ще имат учениците с най-добър успех или тези, които са учили най-дълго онлайн. Училищата ще могат да правят избор кой да пътува по социален или здравен статус.
„Не можем да унифицираме тези критерии, защото училищата са различни. Проблемите, които са натрупани, са различни. Надяваме се при успешен старт да има добро продължение и така да бъдат включени повече деца”, казва зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова.
„Дано не се стигне до ситуация за дискриминация и усещане за несправедливост”, заявява Диян Стаматов – директор на119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.
На идеята училищата да решават сами някои родители гледат скептично. „След като всеки директор сам ще решава, нямаме представа дали ще имаме тази възможност”, коментира Пепи Илчева.
За почивки на учениците са заделени 15 милиона лева, а преподавателите настояват и за допълнително възнаграждение за ръководителите.