Асен Василев: Заварихме тотална липса на контрол върху държавния ресурс
Това, което заварихме още от първия ден на служебното правителство, е, че всички икономически мерки бяха бюджетирани до края на март и бяха удължени с вземания от най-различни други пера до края на май. След това тяхното финансиране не беше осигурено. Това обяви служебният министър на финансите Асен Василев по време на представянето на отчета на кабинета.
"Актуализация не беше направена и нашата първа задача беше да в спешен порядък да изработим план сметка за изборите, за която имахме точно един работен ден. Освен това трябваше да осигурим ритмичната работа на правителството, така че да няма сътресения. Това се случи и част от мерките продължиха във формата, в който бяха и досега, а друга част, в разговори с работодателите и синдикатите, бяха преформатирани. Успяхме да организираме и извънбюджетен ресурс в рамките на 2.5 милиарда лева, с което да надградим съществуващите инструменти и да направим една истинска програма за възстановяване на бизнеса, запазвайки и мерките, насочени към най-уязвимата част на населението", каза Василев.
По думите му, другият голям проблем, който не е само в Министерството на финансите, а навсякъде по системата, е липсата на контрол - и при възлагането на договорите и поръчките, и при последващото им изпълнение.
"Видяхме системно несъбиране на данъци в НАП, вече има преориентация на тази агенция. В последните 20 дни се наблюдава значително повишаване на събираемостта", заяви Василев.
Според него в последните четири години, вместо да се използва Закона за обществените поръчки и да се спазват правилата по тяхното възлагане, половината от държавния ресурс е преминавал през т. нар. "инхаус" поръчки.
"Те са непрозрачни, фирмите се договарят директно с частни подизпълнители и не минават през тръжни процедури, обжалвания и т.н. Използва се вратичка в закона, която е била за спешни и неотложни случаи, но всъщност се е превърнала в порочна практика. Там се предприели мерки заедно с Агенцията за обществените поръчки всички инхаус процедури да бъдат публикувани, защото в момента за тях липсва дори публична информация. С колегите от Министерството на правосъдието работим по решение на Министерски съвет, което силно да ограничи използването на тази практика", каза още финансовият министър.