Акциите поевтиняват, доларът поскъпва след срещата на Фед
Азиатските акции поевтиняха до триседмични дъна днес, след като Федералният резерв на САЩ изненада инвеститорите, давайки индикации, че може да вдигне лихвите с много по-бързи темпове, отколкото се смяташе, което повиши рязко доходността по щатските държавни облигации и оскъпи долара.
Доларът записа най-голямото си еднодневно поскъпване от 15 месеца, а доходността по 10-годишните щатски държавни облигации скочи с най-много от началото на март.
Спадът при акциите беше по-малък, но достатъчен, за да понижи азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI с около 0.6% до най-ниското му ниво от края на май.
Японският Nikkei падна с 1%, а фючърсите на щатския S&P 500 отчитат понижение от 0.4%.
Развиващите се пазари може да не се справят толкова добре, тъй като са уязвими на вероятността по-ранното вдигане на лихвите в САЩ да изтегли средства от по-рисковите активи. Разпродажбите в Азия обаче бяха умерени, а валутите на развиващите се пазари се стабилизираха.
След срещата на Фед стана ясно, че вече 13 от 18-те ръководители, които участват във вземането на решения относно паричната политика, очакват вдигане на лихвите през 2023 г., в сравнение със само 6 преди това. Седем души пък виждат първия ход в тази посока през 2022 г.
Фед добави сол в раната, давайки индикации, че от среща до среща ще обмисля дали да ограничава изкупуването на активи и понижи риска от пандемията заради високото ниво на ваксинация.
Анализатори на JPMorgan отбелязаха, че председателят на Фед Джером Пауъл не е бил толкова агресивен на пресконференцията си след срещата.
“Продължаваме да очакваме начало при повишението на лихвите през 2023 г. и ограничаване на изкупуваните активи в началото на следващата година”, заявяват анализаторите, цитирани от Ройтерс.
Пазарите се намесиха бързо, за да включат риска от по-ранни действия от страна на Фед. Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации скочи с близо девет базисни пункта - до 1.57%.
Доларовият индекс проби тесните рейнджове, в които се движеше напоследък, повишавайки се с 0.9% до 91.387. Това беше и най-големият ръст от началото на март 2020 г.
Еврото остана близо до петседмични дъна при 1.1990 спрямо долара, след като вчера поевтиня с 1.1%, което беше най-големият спад от март 2020 г. Доларът също така скочи до 110.69 йени и изглежда ще тества пика си за 2021 г. от 110.96.
Новозеландският долар възстанови около половината от вчерашната си загуба. Австралийският долар и валутите на развиващите се пазари се стабилизираха.
Повишението на доходността по щатските държавни облигации и поскъпването на долара беше двоен удар за златото, чиято цена падна до 1 821 долара за тройунция, след като вчера металът поевтиня с 2.5%.
Цените на петрола бяха защитени от перспективите за по-голямо търсене и все още затегнатото предлагане, като брентът поскъпна до най-високите си нива от април 2019 г., преди да се сблъска с прибиране на печалби и поскъпналия долар.
За последно брентът губеше 1% до 73.57 долара за барел. Щатският лек суров петрол също поевтинява с 1% - до 71.41 долара за барел.