България и Румъния бързат да не похабят ваксини с изтичащ срок на годност
В източната част на Европейския съюз две държави отчаяно се опитват да избегнат похабяването на една ценна стока – ваксини срещу COVID-19, пише Bloomberg.
Интересът към ваксинацията в Румъния и България падна, вследствие на което остават неизползвани много ваксини, които властите трябва да използват преди изтичането на срока им на годност. Алтернативата е да бъдат унищожени, което би било потискащо, предвид недостига на ваксини на други места, като например в по-бедните африкански държави.
Неизползваните дози от ваксините срещу COVID-19 се продават или даряват на други страни, правителствата искат новите доставки да бъдат забавени, а туристическата индустрия в България оказва натиск за предоставянето на безплатна ваксинация на чуждестранните туристи. Интересът в Румъния е паднал до такава степен, че състезателите на националния отбор по ръгби на Аржентина успяха да се ваксинират в Букурещ преди мач.
Нерешителността на жителите на двете страни да се ваксинират произхожда от дългогодишното недоверие към властите, както и от скептицизма по отношение на някои ваксини, най-вече след опасенията около безопасността на препарата на AstraZeneca Plc. В Румъния едва 24% от населението е напълно ваксинирано, а в България процентът е наполовина.
Положението в Румъния е по-неотложно, като срокът на годност на 35 000 от ваксините на AstraZeneca в страната изтекоха в сряда. (Производителите провеждат тестове, за да установят дали той може да бъде продължаван.)
България има около 20 000 ваксини, чийто срок на годност изтича в края на юли, въпреки че страната се надява да използва толкова втори дози преди това. И двете държави обаче искат да забавят новите доставки, за да избегнат свръхпредлагане. В случая с Румъния се очакват 4.4 милиона дози в следващите два месеца.
Ниските нива на ваксинация крият риск за усилията на ЕС да се справи с пандемията. Съюзът вече се бори със заплахата от Делта варианта на коронавируса, които се разпространява от Великобритания, някои ограничения бяха премахнати, а сезонът на летните почивки започна.
На фона на понижения интерес българското правителство планира да дари 150 000 дози, предимно от ваксината на AstraZeneca, на съседни държави на Балканите. Туристическият сектор в страната пък настоява на чуждестранните туристи да се предлагат безплатни ваксини.
В Румъния правителството насочва фокуса си от градовете към селските райони в опит да спаси ваксинационната си кампания. То разчита на лекарите по места, които са в близки отношения с местните общности, за да убедят хората в ползите от ваксинацията.
Промяната на нагласите им обаче ще е трудна.
Правителството също така изглежда няма големи надежди, че инициативите му ще постигнат бързи успехи. Тази седмица то постигна споразумение за продажбата на близо 1.2 милиона от ваксините си на Pfizer Inc. на Дания.
“Получаваме запитвания ежедневно. Продадохме ваксини на Дания и ще продадем и на други страни, заяви румънският премиер Флорин Читу.