Един от най-застрашените животински видове се завръща в дивата природа
Популацията на рядко срещаната антилопа сайга започва да се възстановява. Броят на животните се е удвоил от 2019 г. насам, предава BBC.
Тази година са направени първите въздушни снимки от две години насам в основното местообитание на сайгата - степите на Казахстан. Те показват, че популацията вече достига 842 000 животни.
През 2015 г. сайгата беше на ръба на изчезването, но след това правителството взе серия от мерки, включително строги санкции срещу бракониерите и инициативи за опазване на естествения хабитат на антилопите.
"Сайгата ражда по две малки всяка година, което дава надежди за бързото възстановяване на вида", смята Алберт Салемгареев от казахстанската Асоциация за запазване на биоразнообразието.
Но дори и при бързия ръст на популацията през последните години, тя едва ли ще достигне стойностите от няколко милиона, характерни за XX век и епохата на Съветския съюз. Според екозащитниците бързата урбанизация и изграждането на мащабни инфраструктурни проекти, като газопроводи и петролопроводи, оказват негативно влияние върху представителите на дивата природа.
Но въпреки това новините за казахтанските антилопи са добри. В една конкретна популация в южната част на страната броят на животните спаднал до малко над 1000 през 2015 г., докато днес вече е около 12 000, според последното преброяване.
Международният съюз за опазване на природата ICUN (International Union for Conservation of Nature) класифицира сайгата като един от петте критично застрашени видове антилопи по света. Броят на тези животни е намалял с 90% през последното столетие, като те на няколко пъти са били на крачка от пълното изчезване.
В Казахстан живеят най-много представители на този вид, въпреки че сайгата, макар и рядко, се среща и в степите на Русия и Узбекистан.
Най-големият срив в популацията е регистриран след обявяването на независимостта на Казахстан след разпада на Съветския съюз. Тогава сайгата става жертва на масово бракониерство, защото рогата ѝ се ценят много като лечебна съставка в китайската медицина.
През последните години правителството в Казахстан затегна контрола и санкциите върху бракониерството, за което се предвиждат до 12 години затвор.
Масовото измиране през 2015 г. се дължеше на бактерия, която и преди се е разпространявала сред антилопите сайга, но заради покачването на влажността и температурите в степите е станала много по-смъртоносна.