Кения стартира преброяване на всяко едно диво животно в страната
През март 2020 г., подобно на останалата част от света, Кения затвори границите си за международни пътници, спирайки работата на туристическа индустрия за милиарди долари.
Днес, повече от година по-късно, африканската нация прави равносметка на най-ценната си атракция: животните.
През май учени, рейнджъри и армия от доброволци слагат началото на трудната задача да преброят всяко едно диво животно в страната - за първи път в историята й.
Това означава да се отчетат всеки слон, жираф и хипопотам в 58-те национални парка, посочва Ройтерс.
Програмата за преброяване ще стартира през юли както от сушата, така и по въздуха с хеликоптери. Тя ще послужи като отправна точка в опитите на страната да защити своите над 1000 местни видове, някои от които страдат от ужасяващ спад в популацията през последните години.
Ето защо екипът ще съсредоточи голяма част от усилията си върху преброяването на редки и застрашени видове, като панголин (или люспеница) и антилопа сайбъл, от които са останали само 100 екземпляра в дивата природа.
Антилопи сайбъл
„Знаем, че има големи пропуски“, казва Уини Кийру, изпълняващ длъжността председател на Кенийския институт за обучение на дивата природа, коментирайки текущата статистика за дивата природа в страната. "Вероятно не знаем много за случващото се в Северна Кения."
Има обаче и някои добри новини. Както CNN съобщи, в страната има бейби бум сред слоновете, като по време на пандемията са родени 200 нови бебета. Наджиб Балала, министър на туризма, ги нарече "подаръците на уединението".
Панголин
Що се отнася до загубата на животни от различни видове, тя вероятно се дължи на редица фактори, като разширяването на човешките селища в региона, бракониерството и климатичните промени, посочва Ройтерс.
Въпреки че преброяването на животни изглежда като забавна задача, пандемията може да затрудни експертите, които отбелязват пред CNN, че животните са променили миграционните си модели през последната година заради липсата на хора.
„Ще установим къде са тези диви животни във времето и пространството“, казва д-р Патрик Омонди, изпълняващ длъжността директор на биоразнообразието, изследванията и планирането в KWS. „Видяхме дивата природа да навлиза в пространства, в които не е присъствала от 50 години насам.“