Идва ли краят на бурното нарастване на банковите депозити?
Домакинствата в страната разполагат с рекордните 65.1 млрд. лева на депозити в търговските банки, става ясно от месечните данни на централната ни банка.
Увеличението спрямо година по-рано е от 6.28 млрд. лева, показва справка на Profit.bg.
Нарастването само за първите пет месеца е от 2.513 млрд. лева, което означава, че населението пести по малко над половин милиард лева на месец от началото на 2021 г.
Новите депозити в търговските банки, т.е. внесените суми, намалени с изтеглените, отчитат повишение с 6.287 млрд. лева.
Ръстът в последните 12 месеца беше най-голям през декември, когато увеличението на новите депозити беше от рекордните на месечна база 1.623 млрд. лева.
Дали обаче сме към края на бързото нарастване на банковите депозити в условията на рекордно ниски лихви?
Няма да е изненада, ако в следващите месеци станем свидетели на първото намаление на спестяванията на месечна база за последните 14 месеца.
За последно спад в депозитната база беше отчетен през март миналата година, или в началото на пандемията от COVID-19, когато изтеглените пари превишиха новите депозити със 71 милиона лева. Нарастването през последния месец е от едва 10 млн. лева.
Сигналите за това са няколко - част от големите банки спряха да предлагат срочни депозити, а други дори начисляват отрицателни лихви. Това е и причината платените лихви по депозитите на домакинствата от началото на годината да са едва 20 млн. лева спрямо 29.8 млн. лева за преди година и 36.9 млн. лева за първите 5 месеца на 2019 г.
От друга страна - част от депозантите търсят по-високо ниво на риск, което съответно би донесло и евентуална по-висока доходност. Решенията за това са няколко - инвестиции на родната или чуждите борси, вложения във взаимни фондове или борсово търгувани фондове, спестовни планове, покупка на имот и други.