Колко са държавите по света? Това е особено труден въпрос
Ако попитате десет души колко държави има на планетата, вероятно бихте чули десет различни отговора.
Според Worldatlas на земята има 195 държави - 193, които принадлежат към ООН (ООН) плюс Светия престол (Ватикан) и Държавата Палестина, които не са членки. Държавата Палестина обаче е призната само от 138 от 193-те държави-членки на ООН.
Различни мнения
САЩ официално признават 195 държави, но сред тях не е Палестина, а Косово. Междувременно, само 97 от 193-те държави-членки на ООН признават Косово. Испания е един от най-големите й противници поради противопоставянето на баските и каталунските движения в собствената си страна.
Други източници твърдят, че на земята има 197 държави, включително Светия престол, Палестина, Тайван и Косово, които се смятат за самоуправляващи се територии, които имат значителни собствени икономически ресурси. Някои държави обаче определят Тайван за част от китайската територия, а Косово - за част от Сърбия.
Като цяло ООН изглежда най-надежден източник за общия брой държави. За да може дадена страна да бъде част от тази организация, тя трябва да кандидатства за членство, да бъде оценена и след това да бъде приета чрез гласуване. Страната трябва да бъде одобрена от петте постоянни страни членки: Китай, Франция, Русия, Обединеното кралство и Съединените щати.
Усложнения
Постоянният поток от политика и глобализация непрекъснато предефинира държавите, така че е трудно определянето на техния окончателен брой. В допълнение към вече описаните причини се присъединяват и някои допълнителни факти:
На земята има общо 39 региона, които са зависими от други територии: Тайван, Хонконг, Пуерто Рико, Реюнион, Макао, Западна Сахара, Гваделупа, Мартиника, Френска Гвиана, Нова Каледония, Френска Полинезия, Майот, Нормандски острови, Гуам, Кюрасао, Аруба, Американски Вирджински острови, остров Ман, Кайманови острови, Бермуди, Северни Мариански острови, Гренландия, Американска Самоа, Фарьорски острови, Сент Мартен, Търк и Кайкос, Гибралтар, Британски Вирджински острови, Кариби, Холандия, Кук, Уолис и Футуна, Сейнт Бартелеми, Света Елена, Сен Пиер и Микелон, Монсерат, Фолкландските острови, Ниуе и Токелау.
Бъдещето
Някои изследователи смятат, че в бъдеще може да възникнат още държави. Една от тях може да произлезе от разделението на Либия, където екстремистите се борят за контрол, заедно с различни правителства, които се опитват да поемат властта след свалянето на Кадафи.
Базирана в Испания, Каталуния е финансовият център на страната. Каталунците искат отделна държава от много години, въпреки че мнозина са против разделянето.
Сомалиленд (част от Сомалия) се смята за независим и има собствено правителство, армия и валута. Там е налице самопровъзгласила се независимост и неформални връзки с други държави. Официалното признание от останалия свят обаче тепърва предстои.
Шотландия не е държава, тя е част от Обединеното кралство, но някои от жителите й искат независимост. На референдум през 2014 г. независимостта на Шотландия не беше приета. Друг вот обаче показа, че 62 процента от шотландците искат да останат в Европейския съюз.