Служителите в Лондон искат пари, за да се върнат офисите
Служителите на лондонските компании искат повишения на заплатите, за да се завърнат в офисите, пише Bloomberg.
По време на пандемията от COVID-19 и наложените мерки на Острова хората прекараха последните 16 месеца, работейки основно от вкъщи. Проучване на консултантската компания Locatee показва, че едва 17% от тях са склонни да се върнат към пълно работно време в офиса.
В същото време 43% признават, че ако получат допълнителни финансови стимули, все пак биха се върнали на работното си място. Сумата, която би променила мнението им обаче е доста сериозна - 5100 паунда годишно, което се равнява на близо 7000 щатски долара. Това е с близо 20% повече от средната месечна заплата на Острова.
Проучването на Locatee очертава някои от основните предизвикателства, пред които се изправя бизнеса при връщането към обичайния си ритъм на работа след "новото нормално", наложено от пандемията.
Във Великобритания основните ограничения и противоепидемични мерки бяха отменени тази седмица въпреки ръста на новите случаи на COVID-19. Засега обаче не се наблюдава масово завръщане на служителите в офисите.
Компаниите обаче искат да възстановят работните процеси и планират различни "хибридни" формати, при които служителите им ще имат възможност да продължат да работят от вкъщи, но не постоянно, а само в част от работното време или в определени дни от седмицата.
"Работата от вкъщи ще остане привлекателна и в бъдеще. Физическите работни пространства обаче са важни за формирането на корпоративната култура и не бива да бъдат подценявани. Особено след като в продължение на повече от година колегите почти не са общували на живо помежду си", казва изпълнителният директор и основател на Locatee Томас Кеслер.
Проучването на неговата компания показва още, че фирмите, които търсят нови хора, вече трябва да се съобразяват с промяната в техните приоритети по отношение на работния режим.
Една трета от хората, които си търсят работа, поставят като условие възможността да работят от домовете си в поне два дни от седмицата. Повечето хора все още поставят заплатата на първо място в списъка с критериите при търсене на работа, но за 47% от анкетираните гъвкавото работно време е един от основните приоритети.
В същото време обаче 24% от компаниите предпочитат техните служители да се завърнат в офисите.
Оказва се, че младите хора на възраст между 18 и 24 години са по-склонни да приемат това условие, тъй като една голяма част се притесняват, че работата от вкъщи може да навреди на кариерното им развитие.