„Моето лично мнение е, че е много наложително да бъде въведена задължителна ваксинация за медицинските работници и за хората, които се занимават със социални грижи в центровете за възрастни хора. Много държави вече взеха такова решение”.

Това заяви пред журналисти днес главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, цитиран от Нова телевизия.

Той предупреди, че се наблюдава обръщане на тенденцията относно новите случаи на коронавирус у нас. По думите му оттук нататък се очаква повишаване.

„България продължава да бъде част от най-светлата част на Европа, с най-ниска заболеваемост. За съжаление обаче, в последните няколко дни наблюдаваме задържане на темповете, дори обръщане на тенденцията. Смятам, че до края на юли ще има сравнително спокойна обстановка. След това вероятно ще видим ускорение, на което сме свидетели и сега в някои страни”, каза Кунчев.

Ако тръгне нова вълна на вируса, засягаща ниските възрастови групи, ще има по-голям интерес към ваксинацията, допълни главният държавен здравен инспектор.

Сладолед, лотария, билети за кино: Как подкупват хората да се ваксинират?От самото начало някои държави използват различни придобивки и подаръци, за да мотивират хората да се ваксинират

„В момента заболеваемостта и ситуацията в отделните европейски страни се движи в изключително широки граници. Не си спомням при предишните вълни да е имало такива големи разлики. За пример ще ви кажа, че в момента на 14-дневна база случаите, изчислени към 1 милион население в България, са 141.

В същото време във Великобритания са 8 300, а в Кипър 15 000. Това значи, че ако имахме заболеваемостта на Великобритания, трябваше да имаме не 145 случая на ден, както вчера, а 8 700 – нещо, което достигнахме в най-тежките вълни. Ако имахме заболеваемостта на Кипър, трябваше вчера да имаме над 15 000 случая. Бройка, която се съмнявам, че здравната система може да издържи", коментира Кунчев.

Той коментира и разпространението на Делта варианта у нас.

„На база на граничния контрол, успяваме да забавим навлизането на индийския щам у нас. Ние сме една от страните с най-ниско разпространение на този щам – 30%”, заяви Кунчев, като допълни, че в някои от държавите в Европа Делта вариантът е достигнал над 60% разпространение.