Метеорит, по-стар от Земята, откриха във Великобритания
Метеорит на 4.6 млрд години, което го прави по-стар от Земята (на възраст 4.54 млрд. години), откриха във Великобритания.
Малкото парче скала е намерено в поле в графство Глостършир, разположено в западната част на страната.
Камъкът, приличащ на въглища, е намерен от служител на Организацията за астрофизични изследвания на Източна Англия (EAARO).
Учените смятат, че това е отломка - остатък от формирането на планетите в Слънчевата система. Предполага се, че е дошъл на Земята от астероиден пояс, разположен между орбитите на Марс и Юпитер.
Структурата и съставът на метеорита в момента се изучават от изследователи от университета в Лафбъроу и учени от EAARO. Той е кръстен Уинчкомб - на селото, в близост до което е открит.
Чрез съвременни техники учените се надяват космическата скала да им "каже" повече за процесите в ранната Слънчева система, както и за произхода на Земята.
Засега се знае, че съставът на метеорита прилича на рехав бетон, състоящ се от частици и прах, които никога не са излагани на силни космически сблъсъци. От това учените заключават, че небесното тяло не е участвало в образуването на протопланетни тела.