Папагалите в Сидни се учат един от друг да отварят контейнери за смет
Папагалите какаду, които се срещат често в австралийските градове, се учат един от друг и усвояват различни техники. В Сидни, например, те вече масово отварят кофите за боклук - нещо, което е непознато за повечето представители на техния вид, съобщава Sky News.
Орнитологът Ричард Мейджър от години наблюдава птиците и техния начин на живот. През 2018 година той за първи път наблюдава какадута, които отварят контейнери за смет в три от предградията на Сидни. В края на 2019 година птиците са забелязани да вършат същата дейност в 44 квартала на австралийския мегаполис.
Мейджър и неговите колеги анализирали над 160 видеоматериала, от които става ясно, че разпространението на тази практика най-вреоятно се е случила заради това, че птиците са се научили едни от други.
Самото отваряне съвсем не е лесна работа за папагалите, които са с размери между 30 и 60 сантиметра. Те трябва да хванат капака на кофата с клюна си, след което внимателно да го повдигнат достатъчно високо, за да падне назад. Така те имат достъп до хранителните отпадъци, които са вътре.
Мъжките се справят по-добре с тази задача, защото като цяло са по-едри от женските и освен това доминират в социалната йерархия.
Според Мейджър бързото разпространение на това "умение" не е случайно. Видеоматериалите показват, че то започва от южните предградия на Сидни и постепенно се разпространява извън тях.
Учените са документирали и други случаи, в които птиците разпространяват знания помежду си. През 20-те години на миналия век синигерите във Великобритания масово започват да пробиват фолиото, с което се запечатват бутилките с прясно мляко.