Могат ли насекомите да предсказват времето?
От хилядолетия хората наблюдават поведението на животните, за да разберат дали те могат да "познават" какво ще бъде времето.
Някои от тези наблюдения са се превърнали в народни поговорки и до ден-днешен на много места по света на тях се гледа с по-голямо доверие, отколкото на офицалната прогноза на метеоролозите.
Конкретно паяците и насекомите са давали "сигнали" на фермерите, моряците и дори военните за това какво време ги очаква, пише британското издание Metro.
Едно от най-често разпространените твърдения е, че преди дъжд мравките започват усилено да укрепват стените на своите мравуняци, а паяците да "ремонтират" своите мрежи.
Има и много други любопитни народни наблюдения - височината на гнездото на стършелите показва докъде стига снегът през зимата; ако мравуняците са високи през юли, зимата ще е люта; ако пчелите летят надалеч от кошерите си, времето ще е хубаво, ако стоят наблизо, задава се буря; колкото по-силно свирят щурците, толкова по-топло време идва и т.н.
Според учените повечето от тези "зависимости" са просто суеверия, но все пак има данни, че някои насекоми наистина имат способността да предвиждат метеорологичните условия и поведението им се променя в зависимост от тях.
Д-р Кен Пейдж от университета в Илиноис смята, че една от причините може да е свързана с рязкото понижаване на атмосферното налягане преди дъжд. По думите му това кара мухите да "хапят" преди буря.
За едно малко насекомо би било изключително опасно да остане незащитено при проливен дъжд. Бразилски учени пък са установили, че много от насекомите спират да се размножават преди да започне да вали. Според тях това се дължи на резкия спад на активността на феромоните заради ниското атмосферно налягане.
Явно лошото време действа депресиращо не само на хората, но и на буболечките, пише още изданието.