Кои са талибаните и как започна всичко?
Въоръжени формирования на движението талибани влязоха в столицата на Афганистан Кабул без бой и окупираха държавни институции, изоставени от правителствените сили.
Кои са те и как ще изглежда управлението им?
Кога и защо започна всичко?
Годината е 2001 г. На 11 септември са извършени атаките в Ню Йорк и Вашингтон, при които загиват близо три хиляди души, разказва БНТ. Официално като виновници за трагедията са посочени ислямистката групировка Ал Кайда и водача ѝ Осама бин Ладен.
Последният е в Афганистан, където е под защитата на талибаните - ислямистите, които са на власт там от 1996 г. Талибаните отказват да предадат Бин Ладен. И Вашингтон отвръща на удара. Талибаните са изтласкани. Започва операция по елиминирането на терористичната заплаха и в подкрепа на демокрацията. Но в края на 2001 г. се случва още нещо.
Хълмовете край град Майдан Шахр са набраздени с черни следи от експлозии, разказва журналистът от Си Ен Ен Сам Кайли. Последните талибански бойци са ударени от силите на Северния алианс и американски бомбардировачи.
Следва тишина на бойното поле. Дълги колони от бойци с черни тюрбани тръгват спокойно към враговете си. „Какво се случи?“, питат се в редиците. „Обърнахме си тюрбаните“, отговаря някой. Без капка срам или съмнение, талибанските лидери решават, че е по-добре да минат на страната на победителите, отколкото да загинат безсмислено. Ядрото на талибаните обаче така и не се примирява.
Кои са талибаните?
Името им идва от думата талиб или ученик. Появяват се по време на гражданската война, последвала изтеглянето на съветските войски от Афганистан през 1989 г. Концентрирани са на югозапад и в граничещите с Пакистан територии. Идеологията им процъфтява първоначално сред учениците от ислямските училища, намиращи се основно в изгнание в Пакистан, където много бежанци търсят убежище от съветската инвазия през 1979 г.
Подкрепяни с финансови средства от Персийския залив и пакистанското разузнаване, те създават своя версия на исляма. В страна, разяждана от корупция и омраза, мнозина разпознават алтернатива в тях. Възходът на талибаните започва през 1994 г. и само за две години успяват да вземат властта в Афганистан. 25 години по-късно го правят отново.
Какво провали талибаните преди 20 години?
Афганистанското правителство винаги е било слабо, корумпирано, зависимо от външни сили за оцеляването си, разкъсвано от враждуващи фракции и подкопавано от местни полеви командири. Затова когато американците и техните съюзници изоставиха Афганистанската национална армия, единственият въпрос беше – кога командирите ѝ ще обърнат тюрбаните си.
Когато през 2001 г. талибаните са прогонени, много афганистанци са уморени от средновековните тълкувания на шериата, но преди всичко са гневни заради унищожаването на изключително доходоносната търговия с опиум. На стойност 4 милиарда долара годишно, тя е основният износ за Афганистан и бизнес, който привлича широки слоеве в обществото.
Талибаните си създават врагове у дома, именно заради прекъсването на търговията с опиум. Другото нещо, което афганистанците не могат да им простят, е подкрепата за Ал Кайда и Осама бин Ладен след атентатите от 11 септември.
Колко и какви са загубите през последните 20 години?
Трудно е да се каже колко са загубените човешки животи, защото ако за коалиционните партньори се води статистика, за талибаните и цивилните това не е така. Според изследване на университета „Браун“, жертвите сред афганистанските сили за сигурност са 69 000. По 51 000 са убитите сред цивилните и бунтовниците.
Повече от 3500 съюзнически войници губят живота си в Афганистан след 2001 г., като 3000 от тях са американци. Над 20 000 американски войници са ранени.
От 2012 г. 5 милиона души са били принудени да напуснат домовете си и никога не са успели да се върнат там, търсейки убежище в други части на Афганистан или в чужди държави. Отново според университета „Браун“ до 2020 г. САЩ са похарчили 978 милиарда долара, включително военни разходи и под формата на фондове за възстановяване за Афганистан и Пакистан, обобщава Би Би Си.
Какво означава завръщането на талибаните в Афганистан?
Талибаните нямат интерес към тероризма в международен план. Подкрепата им за Ал Кайда има исторически корени. Бин Ладен и съратниците му се бият рамо до рамо с афганистанските муджахидини по време на съветската окупация. Освен това културна традиция е гостите да получат закрила, а именно такъв е саудитецът Осама Бин Ладен. Затова е малко вероятно талибаните да подкрепят „Ислямска държава“, която до голяма степен се опитва да замени Ал Кайда.
Още повече, че през последните години талибански бойци отблъскваха техните опити да завоюват позиции. Завръщането на талибаните е ужасяваща перспектива за жените в Афганистан. Когато бяха на власт жените нямаха право да посещават училище, бяха скрити зад бурки и осъдени на живот у дома като притежания на мъжете.
След отстраняването на талибаните от власт жените в Кабул можеха да започнат бизнес, да се включат в политиката и дори в управлението. Затова не е чудно, че стотици афганистанци се втурнаха към летището при новината за превземането на столицата.
Талибаните обещаха да няма насилие и да спазват човешките права, но най-радикалните сред тях не отрекоха, че може да бъдат върнати ужасяващи наказания като рязане на крайници или екзекуции.
Какви са уроците?
Горчивият урок за Запада е, че талибаните умеят да чакат. А талибаните по-добре от всеки друг знаят, че отново са на върха, защото много войници обърнаха тюрбаните си, но няма да се поколебаят да го направят отново.