Афганистанските килими на войната
Туркменските тъкачи в Северен Афганистан създават килими от хиляди години.
Този текстил традиционно е украсен с класически народни мотиви, но в последно време много съвременни дизайни проправят свой път в традиционната среда, като например реплики на картини на Пикасо или стилизирани американски знамена. Но най-любопитно влияние върху дизайна на афганистанските килими оказва насилието.
Афганистан е в конфликт повече от четиридесет години, започвайки с руското нашествие в първоначално мирната държава. Кървавият държавен преврат срещу тогавашния президент Мохамед Дауд Хан предизвиква поредица от събития, които превръщат Афганистан от бедна и уединена, макар и мирна страна, в огнище на международен тероризъм.
Десетилетията на война и насилие, които следват, повлияват ежедневието на афганистанците толкова дълбоко, че дори тъкачите на килими започват да вграждат военни символи в своите произведения. Цветя, птици, коне и декоративни възли са заменени от картечници, гранати, хеликоптери, танкове и автомати Калашников.
В първите години брокери и търговци отказват да купуват подобни килими от страх да не отблъснат купувачите. Но с времето и с нарастващата им популярност, те намират пазарна ниша сред западните колекционери, разказва Amusing Planet.
Няма съмнение, че килимите са насочени към западните туристи, но в началото вероятно са създавани за други афганистанци, смята Ханифа Токи - афганистанка, която бяга от Кабул след съветското нашествие и сега живее в Северна Калифорния.
Когато е регистриран интерес към този вид произведения, бизнесът се комерсиализира, казва тя, но в началото идеята е да се покаже омразата към нашествениците. "Познавам афганистанския народ и това беше техният начин да се борят," допълва Токи.
След терористичната атака срещу САЩ и последвалата война срещу Афганистан се ражда изцяло нов жанр военни килими. На вълнените платна, на които преди се появяваха съветски оръжия, сега са изображени американски - F-16, танкове Abrams и лозунги, като Heat to War. Други, очевидно продавани на американци, проповядват „Да живеят американските войници“.
Едни от най-скандалните килими са създадени в памет на нападението на Световния търговски център. Те са толкова скандални, че много търговци отказаха да ги поставят в колекцията си. Други обаче нямат подобни скрупули.
„Може би си мислите, че това е ужасно нещо, което да притежавате, но аз гледам на това по различен начин“, казва Барбара Якобсън, попечител в Музея за модерно изкуство в Манхатън и дългогодишен колекционер. „Това е вид историческа картина. Битките винаги са били изобразявани в изкуството."
Около 1.6 милиона афганистанци се занимават с тъкането на килими, като повечето от тях са жени, работещи от вкъщи. След поколения на потисничество, те са намерили в килимите носител, чрез който да бъде чут гласът им.
„Жените в тази част на света имат ограничена свобода да говорят“, казва Бари О’Конъл, любител на ориенталски килими от Вашингтон. „Тези килими може да са единственият им шанс да получат глас.“