Шефът на руската космическа агенция покани Илон Мъск в своя дом
Генералният директор на федералната космическа агенция на Русия „Роскосмос“ е гледал, докато милиардерите Ричард Брансън и Джеф Безос летяха до Космоса с космически кораби, чиято разработка са финансирали, като си пожелава и руските олигарси да ги последват.
"Нашите милионери предпочитат да инвестират повече в яхти, отколкото в космически кораби," казва Дмитрий Рогозин в интервю за CNN. "Може би децата на настоящите руски милионери обаче ще бъдат много по-умни същества", допълва той.
Рогозин е впечатлен от прохождащия космически туризъм в САЩ, част от който са компанията на Брансън Virgin Galactic и тази на Безос - Blue Origin.
"Харесва ми това, което вашите хора правят – харчат парите си за неща, които са полезни за цялото общество," казва още Рогозин.
Той е най-впечатлен от основателя на SpaceX Илон Мъск и обвинява за стагнацията на своята страна в Космоса нестабилността, която настъпва след разпадането на Съветския съюз.
Рогозин дори кани Мъск в дома си в Русия "да бъде гост на моето семейство" и да обсъдим "изследването на вселената, извънземния живот и как можем да използваме Космоса, за да запазим живота на Земята."
Отношенията между Рогозин и Мъск обаче не винаги са били толкова приятелски.
Миналия декември Рогозин сподели снимки в Twitter и Facebook на специалисти от Роскосмос с части от руската ракета Союз в отдалечения руски регион Якутия.
"Това не е Бока Чика," коментира Рогозин, визирайки малкия граничен град в Тексас, където SpaceX строи най-голямата и мощна ракета в света Starship. "Това е Якутия през зимата. Чудя се дали от SpaceX могат да работят в такива условия?"
От SpaceX тогава отказаха до коментират, но Мъск е доказал, че е също толкова способен да нанася подобни удари.
През 2014 г. Рогозин беше санкциониран от САЩ заради ролята си като вицепремиер на Русия за анексирането на Крим от Украйна. Санкциите засягаха и руския космически сектор.
"След като анализирах санкциите срещу нашата космическа индустрия, предлагам на САЩ да изпращат космонавтите си на Международната космическа станция с трамплин," написа Рогозин в Twitter.
По онова време НАСА разчиташе изцяло на руските ракети Союз за транспортирането на американски астронавти до МКС. Тази зависимост обаче приключи миналата година, когато ракетата Falcon 9 на SpaceX и капсулата Crew Dragon изпратиха астронавти на НАСА в Космоса от американска земя за първи път от близо десетилетия.
Малко след успешната мисия от Космическия център Кенеди, Мъск най-накрая отговори на Рогозин, като каза: "Трамплинът работи."
Въпреки всичко Рогозин кани Брансън, Безос и Мъск през октомври на изстрелването на Союз от космодрума Байконур в Казахстан.