Акциите в Азия падат заради опасения около икономическия растеж и стимулите
Азиатските акции поевтиняват днес, докато доларът запазва позиции, в тон с предпазливите нагласи на пазарите по света, тъй като инвеститорите се опасяват от комбинацията от забавящ се ръст на световната икономика и потенциално ограничаване на стимулите на централните банки.
На фокус е най-вече Европейската централна банка (ЕЦБ), като анализатори очакват по-късно днес финансовата институция да обяви стъпка към намаляването на спешната й икономическа помощ.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес губи 1.04%, докато японският Nikkei отстъпва с 0.38%.
Основният австралийски борсов индекс отчита понижение от 1.01%, докато спадът на корейския KOSPI е 0.74%. Хонконгският Hang Seng отчита понижение от 1.17%, като спадът там се оглавява от акциите на технологичните компании.
Индексът Hang Seng Tech падаше с 2.44% по-рано днес, вследствие на поевтиняването на акциите на Tencent Holdings (-3.7%) и на Netease (-7%), след като китайското правителство вчера привика компаниите за видеоигри, за да се увери, че спазват новите правила за сектора.
Индексът на китайските сини чипове губеше 0.41% по-рано днес, докато e-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат понижение от 0.16%.
По-рано през седмицата инвеститорите заложиха на това, че изнесените в петък по-слаби данни за заетостта в САЩ ще означават, че Федералният резерв ще забави ограничаването на огромните количества активи, които изкупува, което повиши глобалният индекс на MSCI до ново рекордно високо ниво във вторник.
Нагласите обаче вече са по-предпазливи от тогава, а няколко ръководители от Фед дадоха индикации, че централната банка на САЩ все още е на път да ограничи изкупуванията на активи тази година, пише Ройтерс.
На Уолстрийт вчера индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.2%, S&P 500 изгуби 0.13%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.57% надолу.
След срещата на ЕЦБ днес, анализатори очакват банката да обяви намаляване на темповете на програмата за изкупуване на активи от следващото тримесечие, но да продължи да купува облигации поне до 2024 г. чрез основната си програма, а вероятно и много след това.
Преди решението на банката еврото поевтинява до 1.1814 спрямо долара, отстъпвайки леко от достигнатия в петък двумесечен максимум от 1.1909 долара. Щатската валута запазва позиции спрямо кошница от други основни валути, след като записа повишения в трите предходни сесии.
Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации беше на ниво от 1.3376% - почти без промяна в азиатската сесия, след като се понижи в сряда.
Цените на петрола се понижават, изтривайки част от ръста от предходната сесия, въпреки че бавното възстановяване на производството на суровината в Мексиканския залив след урагана Айда оказа известна подкрепа.
Щатският лек суров петрол (WTI) поевтинява с 0.1% до 69.23 долара за барел, докато цената на брента отстъпва с 0.11% до 72.55 долара за барел.
Цената на златото бележи лек спад и се движи близо до двуседмични дъна, като спот цената на метала е на ниво от 1 787.67 долара за тройунция, отстъпвайки с 0.09%.