Дим задейства противопожарната аларма на Международната космическа станция
Противопожарната аларма на борда на Международната космическа станция (МКС) се е задействала, след като от екипажа са установили миризма на горяща пластмаса.
Инцидентът е свързан с руския модул „Звезда“, който осигурява жилищни помещения на МКС, информират руски медии.
Застаряващата космическа станция имаше поредица повреди през годините, a високопоставен руски ръководител наскоро предупреди за остарелия хардуер и проблеми с отказващите системи.
Сред тях са изтичане на въздух, проблеми със запалването на двигателите и пукнатини.
От руската космическа агенция Роскосмос обявиха, че всички системи са възстановили нормалната си работа.
Димът е установен по време на зареждането на батериите на станцията, информираха от агенцията, а екипажът вече се е завърнал от "редовното си обучение".
Миризмата на горяща пластмаса се е пренесла от руската към американската част.
От американската космическа агенция НАСА обявиха, че излизането в Космоса, планирано за по-късно днес, ще се осъществи, според руската информационна агенция РИА Новости.
Двама руски космонавти пък се очаква да работят по доставения наскоро научен модул „Наука“.
МКС беше изградена през 1998 г. като част от съвместен проект между Русия, САЩ, Канада, Япония и няколко европейски държави, а продължителността на живота й първоначално беше планирана за 15 години, припомня BBC.
През април руският вицепремиер Юри Борисов заяви пред държавната телевизия, че остаряващият метал на станцията може да "доведе до необратими последствия и до катастрофа", предупреждавайки, че не бива позволяваме това да се случи.
От Роскосмос обявиха миналата година, че заради умора на материала МКС няма да може да функционира след 2030 г.
Русия обяви през април, че може да напусне МКС и да построи собствена космическа станция до 2030 г., въпреки все още няма нищо финализирано.
В момента на борда на МКС има седем астронавти – двама от Русия, трима от САЩ, един от Франция и един от Япония.