Азиатските акции ограничиха спада от последните дни, петролът поевтинява
Азиатските акции поскъпват днес, след като в два поредни дни преди това записаха понижения, но на пазарите все още има нервност, тъй като инвеститорите по света продължават да асимилират предпазливия подход на централните банки по отношение на слагането на край на стимулите.
На валутните пазари също нямаше по-сериозни движения.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.47% в раната сесия, но все губи с около 0.8%, в сравнение с края на миналата седмица.
Японският Nikkei се повиши с 0.25%, а фючърсите на щатския индекс S&P 500 остават без промяна.
Австралийският основен индекс нарасна с 0.4%, след като акциите на миннодобивните компании поскъпнаха на фона на достигнатите от цената на алуминия многогодишни върхове. Индексът на китайските сини чипове CSI300 също бележи повишение от 0.5%.
Ръстът обаче се оглавяваше от хонконгския индекс Hang Seng, който се повиши с 1.5%, след като в предходния ден падна с 2%, когато акциите на технологичните компании в страната понесоха пореден удар. Трейдърите обаче все още са предпазливи по отношение на купуването на акции на понижени цени.
"На някакъв етап инвеститорите ще си кажат, че това е подходящата цена и че книжата няма да поевтинеят до нулата," казва пред Ройтерс Джон Лау, старши портфейлен мениджър в SEI, визирайки акциите на китайските технологични компании.
"Смята, че повечето инвеститори ще изчакат, докато нещата се успокоят и ще видят дали има достатъчно яснота преди да действат, което на този етап е изключително трудно."
Поскъпването на акциите в Азия днес идва след колебливата търговия вчера, в която пазарите не успяха да намерят ясна посока.
Реакцията на изявлението на Европейската централна банка (ЕЦБ), която заяви че през следващото тримесечие ще забави темпа на извънредните покупки на облигации, въведени по време на пандемията от COVID-19, беше ограничена от самата ЕЦБ, която не предостави подробности относно това как планира да сложи край на програмата си за пандемична помощ на стойност 1.85 трлн. евро.
Вчера щатският индекс Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.43%, S&P 500 изгуби 0.46%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.25% надолу.
Инвеститорите обикновено интерпретират по-слабите данни за заетостта като знак, че е по-малко вероятно Федералният резерв да забави ограничаването на огромните си изкупувания на активи, което подкрепя цените на акциите в последния месец.
Освен това членът на управителния съвет на Фед Мишел Боуман се присъедини към увеличаващия се брой ръководители в централната банка, които смятат, че слабите данни за заетостта през август вероятно няма да попречат на плановете на Фед да ограничи по-късно през годината месечните си изкупувания на облигации на стойност 120 млрд. долара.
На валутните пазари еврото се търгува без промяна на ниво от 1.1820 спрямо долара, след като изявлението на ЕЦБ вчера помогна на европейската валута да прекъсне няколкото дни на понижения.
Доларовият индекс също остана почти без промяна, но е на път да запише седмично повишение от 0.5%.
Доходността по щатските 10-годишни облигации нарасна до 1.307%, след като вчера затвори на 1.3%.
Щатският лек суров петрол (WTI) поевтинява с 0.1% до 68 долара за барел. Брентът губи 0.15% до 71.34 долара за барел.