Слабите данни за китайската икономика обезцениха акциите в Азия
Азиатските акции поевтиняват днес, след като слабите икономически данни от Китай засилиха опасенията относно забавянето на икономическия растеж в световен мащаб и във втората най-голяма икономика на фона на пандемията и ограничаването на стимулите от страна на централните банки.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.82%, продължавайки спада си от по-рано, след излизането на китайските данни. Японският индекс Nikkei губи 0.89%, отстъпвайки от 31-годишното си най-високо ниво на затваряне от предходния ден.
Изнесените икономически данни за Китай показаха, че компаниите се борят с ефекта от налаганите локални локдауни след спорадичната поява на огнища на COVID-19, със забавянията на доставките и с високите цени на суровините.
Продажбите на дребно в Китай нарастват с най-бавни темпове от август 2020 г. и не оправдаха предварителните очаквания, докато промишленото производство в Китай също нараства с по-бавни темповеq в сравнение с юли, което увеличи признаците за забавящ се икономически растеж в Китай и засили очакванията, че Пекин ще предложи още стимули в идните месеци.
След излизането на данните индексът на китайските сини чипове CSI300 губеше 0.73%.
Хонконгският основен индекс се понижи с 0.87%, повлечен надолу от акциите на хазартните компании. Акциите на Wynn Macau отчитаха 30% спад в цената по-рано през деня, информира Ройтерс.
Вчера стана ясно, че през август индексът на потребителските цени в САЩ отчита най-малък ръст за последните шест месеца, което е индикация, че инфлацията вероятно е достигнала своя връх. Това отговаря на изказванията на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, който смята, че високата инфлация е преходна.
По-ниската инфлация предполага, че Фед няма да бъде подложен на толкова голям натиск да започне да ограничава своите огромни изкупувания на активи, а в резултат на това доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 1.263%, което беше най-ниското ниво от 24 август.
Вчера На Уолстрийт индексът Dow Jones Industrial Average записа понижение, докато S&P 500 падна с 0.57%, а технологичният затвори с 0.45% надолу.
Цените на петрола нараства, като щатският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 0.51% до 70.82 долара за барел, а брентът отчита повишение в цената от 0.46% до 73.94 долара за барел.
Спот цената на златото губи 0.12% до 1 802.0374 долара за тройунция, след като преди това достигна едноседмичен връх от 1 808.50 долара.